Japonský premiér Abe bude jednat s Trumpem před summitem v Singapuru

AP. Japonský premiér Šinzó Abe směřuje do Washingtonu. Chce zde jednat s prezidentem Donaldem Trumpem před nadcházejícím summitem mezi USA a Severní Koreou o jaderném odzbrojení. Informuje o tom agentura Associated Press.

Abe se chce přímým kontaktem s Trumpem ujistit, že americký prezident nebude při jednání se Severní Koreou přehlížet japonské bezpečnostní zájmy. Premiér Japonska se v Bílém domě zastaví na své cestě do Kanady, kde v pátek začíná summit skupiny G7.

Japonsko se v bezpečnostní oblasti  i diplomacii spoléhá na USA a nepodílelo se na současných jednáních se Severní Koreou, zatímco jihokorejský prezident Mun Če-in a čínský prezident Si Ťin-pching se severokorejským vůdcem jednali přímo. Abe také chce, aby mu americký prezident pomohl řešit otázku Japonců unesených režimem v Severní Koreji během 70. a 80. let. Tento problém je podle Abeho také překážka v další normalizaci vztahů s Pchjongjangem.

V Japonsku panují obavy, že Trump dá přednost uspořádání summitu před skutečnou denuklearizací. Vedle toho se Tokio také bojí toho, že usmíření mezi oběma Korejemi, ke kterému pozvolna dochází, povede k větší schovívavosti vůči Severní Koreji. Abeho vláda zaujímá k Severní Koreji tvrdý postoj.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.