Na Ukrajině se bojí, že je Rusko napadne v Azovském moři

Rusko prý může opakovat krymský scénář a po mistrovství světa zaútočit, bojí se v Kyjevě spolu s americkými experty.

Ukrajina se obává zhoršení bezpečnostní situace v Azovském moři, píše kyjevská korespondentka Nězavisimoj gazety Taťjana Ivženko. Na celé léto uzavřela tři oblasti Azovského moře kvůli cvičné střelbě svého námořnictva. Podle oficiálních informací zde na konci května Rusko provedlo třídenní vojenské cvičení a Ukrajina nevylučuje, že po skončení mistrovství světa zde začne „nová fáze konfliktu“.

(Následující článek publikujeme v rámci široké názorové škály jako ukázku současné ukrajinské argumentace a jako určitou vizitku vztahů Ukrajiny k současnému Rusku i po 4 letech od Majdanu – pozn. redakce)

Situace v oblasti Azovského moře se zhoršila již na konci roku 2017, kdy Rusko uzavřelo Kerčský průliv z důvodů práce na mostě. Obchodní lodě se nemohly dostat do přístavů Mariupol a Berdjansk. Politicko-vojenský rozměr ale situace dostala až v březnu, když tu ukrajinští pohraničníci zadrželi krymskou rybářskou loď Nord.

Rusko tvrdí, že došlo k porušení ukrajinsko-ruských dohod o rybolovu. Ukrajina neuznává Krym jako součást Ruska a říká tak, že se dohoda na loď z Krymu nevztahuje. Spor rychle přerostl v konflikt o postavení Krymu.

Tento případ se stal důvodem posílení stálé námořní vojenské přítomnosti z ruské strany, neboť agresivní jednání ukrajinských pohraničníků ohrožuje ruské lodě. Zároveň začali od dubna Rusové s přísnou politikou prohledávání a kontrol ukrajinských lodí, které směřují do ukrajinských přístavů. Má se prý jednat o snahu vypudit odsud ukrajinské lodě, v květnu se objevily zprávy, že jich bylo několik zadrženo.

Ukrajinský vojenský expert Konstantin Mašovec mluví o možnosti eskalace konfliktu zejména v Azovském moři. Situaci komplikuje, že Ukrajina a Rusko v době míru nedosáhly dohody o hranici v oblasti Kerčského zálivu a v Azovském moři, nejsou zde hranice a jasně stanovené teritoriální vody.

V Kyjevě míní, že ochranu zde potřebují nejenom obchodní lodě. Z administrativy prezidenta Porošenka zní varování, že se Rusko „chystá“ na Azovské moře a že Ukrajina musí v této oblasti dělat více. Dohodou se ničeho nedá dosáhnout, výsledku je možné dosáhnout pouze komplexními kroky s posílením vojenského potenciálu Ukrajiny v Azovském moři, říká Porošenkův představitel pro Krym Boris Babin.

Na Ukrajině také citují slova amerického analytika z The Jameson Foundation Paula Goble – Rusko po skončení mistrovství světa může eskalovat konflikt v Azovském moři. Upozornil na to, že Rusko přesunulo do této oblasti na konci května pět vojenských lodí, které zde prý vůbec nemusejí být. Rusko by tak mohlo začít s vyloděním na Ukrajinu. Americký expert připomenul, že události na Krymu začaly hned po ukončení Olympiády v Soči. Analytik doslova řekl: „Neočekávám kroky v nejbližších týdnech, ale myslím si, že ruská vláda si vytvoří nové možnosti, jak Ukrajině hrozit…Dokonce i když Moskva lodě nepoužije pro napadení Mariupoli nebo jiného ukrajinského města, skutečnost, že má možnost to udělat, bude zadržovat konkrétní obranné síly Ukrajiny.“

Ukrajinští experti mluví o tom, že ukrajinské námořnictvo je nedostatečně vybavené, aby se mohlo Rusku postavit. Počítá se s dodávkami amerických hlídkových lodí typu Islands. A další ukrajinský expert sdělil novinám Novoje Vremja, že ukrajinské námořnictvo se připravuje i na nebezpečí v Černém moři.

Oblasti Azovského moře budou ukrajinskou stranou uzavřeny do 1. září kvůli vojenskému cvičení protiraketových střel.

Vojenský odborník Nikolaj Surgurovskij sdělil, že Ukrajina by měla, pokud možno, co nejdříve odstoupit od všech starých dohod o společném využití mořských vod. „Je nutné vážně zrevidovat všechny existující dvojstranné dohody s Ruskem o využití Azovského moře … neuspokojují Ukrajinu. To všechno je, zkrátka řečeno, ‚krknutí starých režimů‘.“

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek – Autor – By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45591098

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.