Putin míří na další návštěvu Číny

AP. Ruský prezident Vladimir Putin míří na oficiální návštěvu Číny. Rostoucí tlak USA na obě země Čínu a Rusku obě země stále více spojuje. Rusko a Čína figurují v americké strategii národní bezpečnosti jako protivníci USA. Obě země se snaží o to posilovat svoje ekonomické, vojenské a politické vazby a více spolupracovat. Součástí těchto snah je také posílení Šanghajské organizace spolupráce, regionální organizace, kterou obě země založily.

Sbližování také umožňují dobré osobní vztahy mezi Putinem a prezidentem Si Ťin-pchingem. Oba se sešli celkem 25x, z toho jenom minulý rok se setkali pětkrát, sdělil Putinův poradce Jurij Ušakov. Nynější setkání značně pátek.

Si byl jediný zahraničním lídrem, který byl pozván na oslavu narozenin Vladimira Putina, upozorňuje agentura Associated Press dále.

Putin tuto skutečnost podtrhl v posledním rozhovoru pro čínská média: „Budu k vám upřímný, doufám, že se nebudete hněvat. Dali jsme si přípitek vodky a nějaké klobásy na konci pracovního dne.“ Putin pak popsal čínského prezidenta jako „pohodlného partnera, dobrého a spolehlivého přítele“.

Spolupráce obou zemí se týká ekonomiky, vojenské spolupráce, včetně společných vojenských cvičení, technologickou spolupráci. Slovy ruského experta na mezinárodní vztahy Fjodora Lukjanova „Budování spolupráce s Čínou je pro Rusko strategickou prioritou. Ale je tu také pochopení, že každá země má svoje vlastní zájmy.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.