Ostrá G7: Trump útočí na EU a Kanadu kvůli obchodu

Dnešní summit  skupiny G7 nebude mít klidný průběh. Otazníkem je jednotný postoj šestice zemí vůči Trumpově politice.

G7 v Kanadě nebude mít klidný průběh, skupina je nejvíce rozdělaná za posledních 42 let své existence. Americká politika America First může vyvolat obchodní válku a diplomatický rozkol, píše páteční článek agentury Reuters.

Jde především o cla na ocel a hliník, která byla uvalena i na spojence USA. Prezident Donald Trump hrozí, že použije stejnou doložku národní bezpečnosti, aby ji uplatnil na dovozy aut. Nemluvě o odchodě z pařížské klimatické dohody a také z íránské dohody o jaderném programu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se snažil investovat do osobního vztahu s Trumpem a varoval, že ostatní země by měly zůstat „zdvořilé“, ale dodal také, že žádný lídr tu není navěky.

Macron přímo řekl, že možná americkému prezidentovi nevadí být dnes izolován, ale nám zase nevadí být v šestici, když to musí být. Protože nás šest reprezentuje hodnoty, ekonomický trh a reálnu sílu na mezinárodní úrovni.

Očekávají se robustní diskuse ohledně obchodu, ale ostatní země G7 – jako je Japonsko a Itálie – nechtějí jít proti americkému prezidentovi. Trump na Trudeaua a Macrona zaútočil ihned na Twitteru s tím, že oni dávají „masivní cla na americké výrobky“ a využívají další obchodní bariéry.

Trump ovšem nezůstane na summitu do konce, protože odlétá do Singapuru na setkání se severokorejským Kim Čong-unem.

Prezident Trump se na summitu v Quebecu sejde s ostatními lídry, jejichž pozice se od jeho velice liší. A již dal najevo, že nemá náladu na kompromisy. Ukázala to jeho schůzka s japonským premiérem Abem. Ten se snaží mít přátelský vztah s Trumpem, ovšem Trump místo toho otevřel téma dovozu amerických aut s tím, že chce více investic a závodů v Michiganu, Pensylvánii a Ohiu.

Abe je další, který se snaží zapůsobit šarmem na Trumpa, ale žádné ústupky z něho nedostal. Macron ovšem chce, aby „USA zůstaly na palubě, protože je to historický spojenec a potřebujeme je.“

Americký prezident má s hostitelem, kanadským premiérem, ledové vztahy. Kanadský lídr má totiž s Trumpem spory i ohledně dohody NAFTA.

Macronova výzva, aby ostatních šest zemí drželo spolu, ovšem může rychle selhat, protože Německo chce raději ustoupit, z obavy, že spory u aut by zasáhly fatálně firmy jako je Mercedes a BMW. Trumpův unilateralismus tedy představuje pro Evropu velkou výzvu.

Politický nováček za Itálii, premiér Guiseppe Conte, bude našlapovat velice opatrně, aby se seznámil s dalšími členy. Ani od Japonska se nedá očekávat tvrdší přístup. Britská premiérka Mayová se chce držet pravidel WTO.

Trump si ovšem zároveň proti sobě poštval Čínu, protože po ní chce snížení obchodního přebytku.

Ekonomicky vzato nejsou cla na ocel a hliník pro Evropu taková pohroma, mnohem větší problém by byla cla na automobily.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66881563

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.