Pět hvězd a Liga: plnou parou ke střetu s EU

Nová italská vláda nejspíš zvýší deportace migrantů a chce zrušit penzijní reformu. Brusel a Řím jsou předurčeni ke střetu.

Italská anti-establishmentová vláda se dostala do kolizního kurzu s EU. Jednak jde o hrozbu navýšení deportací migrantů a dále o zrušení penzijní reformy, píše tištěné vydání novin Financial Times (5/6/2018).

Nový ministr vnitra Matteo Salvini, který je také předsedou anti-imigrační strany Liga, tweetoval, že „buď nám Evropa pomůže, aby byla naše země bezpečná, nebo si vybereme jiné cesty“.

Tento týden jde o klíčovou schůzku ministrů vnitra EU ohledně migrační politiky. Salvini navštívil sicilský přístav Pozzallo, kde prohlásil, že Tunisko posílá do Itálie trestance.

Salvini tak slibuje navýšit deportace nezdokumentovaných příjezdů a vytvořit tábory, kde budou migranti moci být drženi až 18 měsíců.

Luigi di Maio z Pěti hvězd, který má na starosti ekonomický rozvoj, se také pustil do Evropy. Uvedl, že nová vláda zničí penzijní reformu, kterou prosadila technokratická Montiho vláda v roce 2011. Uvedl, že peníze pro to „získají z Evropy“.

Brusel je tak předurčen ke konfliktu s novou vládou, tvrdí Financial Times. Strany Liga a Pět hvězd vedly kampaň proti establishmentu a migrantům a Evropě, míní dále britské noviny.

Salvini řekl, že se nebude účastnit schůzky evropských ministrů vnitra, na které se má probírat změna tzv. Dublinu, tedy pravidel pro uchazeče o azyl v EU. Salvini uvedl, že vyšle delegaci, aby řekla NE.

Italská vláda se domnívá, že není možné, aby platilo pravidlo první země příjezdu, do které by byli migranti vráceni, pokud se objeví v jiné zemi. Salvini uvedl, že on sám zůstane v Římě kvůli hlasování o důvěře vlády.

Dominance Salviniho a di Maia ukazuje, že Conte bude hrát ve vládě jen malou roli.

Někteří se dokonce domnívají, že vláda nebude mít dlouhého trvání a Italové možná budou volit znovu do konce roku, píší FT.

List Corriere della Sera uvedl, že podpora Ligy vyletěla z 17,4 % na 28,5 %, podpora Pěti hvězd jen mírně klesla na 30,1 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.