Případ Skripal: Berlín čeká na důkazy

Britská strana doposud nepředložila Berlínu žádné důkazy o konkrétní účasti Ruska na případu otravy Skripalových.

Německá zpravodajská platforma ARD Tagesschau se vrací k případu Skripal. Uvádí, že německá vláda z Londýna zatím žádné důkazy k tomuto případu nedostala. Německé zpravodajské služby nemají žádné poznatky, které by ukazovaly, že za útok může Rusko.

Německá vláda dodnes čeká marně. Německá Tagesschau informuje, že britská vláda nedala německé vládě žádné důkazy, které by ukazovaly na odpovědnost Ruska v případě otrávení bývalého agenta Skripala a jeho dcery.

Na tajném setkání kontrolního grémia Spolkového sněmu o tom informovala německá vláda. Zatím byla dostupná jen informace, že se jednalo o chemickou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu.

Kromě toho britská vláda nic nedodala. Nemohla ani doložit, že jed pochází z Ruska, ani to, že je Kreml za útok odpovědný. Ani německé tajné služby nemají žádné poznatky o tom, že by za útokem stálo Rusko.

Po Julii Skripalové opustil nemocnici i její otec Sergej. Skripalová jen vydala stručné prohlášení, v němž uvádí, že její uzdravování je pomalé a bolestivé. Lékaři v nemocnici Salisbury tvrdí, že uzdravení Skripalových se rovná zázraku, protože jinak to neměli přežít.

Případ Skripal měl značné diplomatické dopady. Vedl ke zhoršení vztahů mezi Ruskem a řadou západních zemí. Poté, co Británie uvedla, že je přesvědčena, že za případem stojí Rusko, bylo z 26 evropských zemích, a také z Kanady, USA a NATO vypovězeno přes 140 ruských diplomatů. Což je jedinečný případ ohledně počtu vypovězení.

Také Německo se podílelo a vykázalo čtyři ruské diplomaty. Rusko v protitahu vykázalo stejné množství diplomatů z daných zemí.

Německá média, NDR, WDR, Süddeutsche Zeitung a Die Zeit informovala, že se jed nenacházel jen v Rusku. Již v 90. letech prý ruský vědec nabízel německým tajným službám vyzkoušení novičoku. A je také známo, že tento jed byl z Ruska vyvezen, bezesporu na Západ. A není jasné, do jakých rukou se vlastně dostal. Chování britské vlády tak dostává také německou vládu do vysvětlovací nouze.

Takže i když byl jed identifikován jako novičok, není žádná stopa, která by vedla do Ruska, nemluvě o přímo Kremlu. Proto rozhodnutí, podílet se na vykázání ruských diplomatů, vypadá pochybně.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.