NATO odmítlo snahy Kataru stát se členem aliance

Aliance podepsala s Katarem dohodu o spolupráci, ale členství země v NATO odmítá, protože členem může být jen evropská země.

Severoatlantická aliance odmítla Katar jako možného člena NATO. Organizace sdělila: „Podle článku 10 washingtonské dohody se členem může stát jenom evropská země.“ Odpověď zazněla poté, co katarský ministr obrany Chalid bin Mohammad Al Attijah sdělil, že jeho země má ambice stát se plnocenným členem NATO.

V lednu letošního roku podepsal Katar dohodu s NATO o spolupráci. Ta vytvořila rámec pro výměnu utajovaných informací mezi aliancí a Katarem. Z NATO dále zaznělo, že Katar považuje za „cenného a dlouhodobého partnera“.

Bahrajn, Egypt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v červnu 2017 obvinili Katar z podpory terorismu a Íránu a se zemí přerušily kontakty.  Nicméně také Bahrajn a Spojené emiráty podepsaly s NATO stejnou dohodu jako Katar.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.