Rakousko samo nepůjde proti ruským sankcím

Vicekancléř Strache nevidí možnost rakouského veta jako užitečnou. Chce se ale zasadit o překonání sankcí v rámci Evropské unie.

Vicekancléř Strache: veto by nebylo užitečné. Ale v EU se budeme snažit o zrušení sankcí proti Rusku, píše Kurier.

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache ze strany Svobodných uvádí, že Rakousko samo nebude vetovat prodloužení sankcí proti Rusku. Nebude veto, protože touto samostatnou cestou v EU nepůjdeme, řekl Strache. Nebylo by to užitečné.

Strache nicméně zdůraznil, že osobně je pevného přesvědčení, že by mělo být nasazeno vše pro to, aby byly sankce společně překonány konkrétním řešením. Rakouská vláda se bude chtít v EU zasadit o to, aby byly sankce v pozitivním smyslu překonány.

I rakouský kancléř Sebastian Kurz v minulém roce opakovaně zdůrazňoval, že Rakousko chce jít cestou dialogu s Ruskem. Sám také sankce kritizoval.

Rakousko převezme předsednictví EU 1. července. Hospodářské sankce, které byly přijaty proti Rusku v souvislosti s Krymem, platí nyní do 31. července. Musí být prodlouženy jen jednohlasně, takže teoreticky by stačilo veto jednoho člena, aby byly ukončeny. Prozatím byly sankce v půlročních intervalech zeměmi EU prodlužovány. Rusko zavedlo odvetnou akci v podobě zákazu dovozu potravin a agrárního zboží, které byly nakonec prodlouženy do konce roku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.