G7: Trump požadoval ukončení nespravedlivého obchodu

Prezident USA si na víkendovém summitu stěžoval na pro USA nevýhodné obchodní praktiky, které poškodily americké pracující. Požaduje „spravedlivý“ přístup a trhy.

Americký prezident Donald Trump na summitu G7 sdělil, že chce ukončit obchodní praktiky, které podle něj vedly k odchodu amerických firem a ke ztrátě pracovních míst ve prospěch jiných zemí.

Trump navíc uvedl, že se opatření jako cla na ocel a hliník budou držet, dokud nebudou mít americké výrobky „spravedlivý“ přístup na trhy.

USA byly využívány celá desetiletí, řekl Trump. Navíc navrhl ostatním lídrům G7, aby odstranili všechny obchodní bariéry, včetně cel a dotací.

Trump uvedl, že si tuto informaci „bez cel, bez bariér, bez dotací“ ostatní jistě promyslí.

Trump zároveň popřel, že by summit byl napjatý, zatímco jeden ze zástupců popsal summit jako nenávistné kázání a hučení mezi americkým prezidentem a jeho protějšky.

V neobvyklé výměně Trump vytvořil seznam stížností ohledně amerického obchodu, hlavně u EU a Kanady, což reportérům řekl francouzský prezident.

Jeden ze zástupců řekl, že „začala dlouhá litanie výčitek a obvinění, zahořklé zprávy o tom, že s USA se nezachází spravedlivě, že obchodní systém je k USA tak nepříznivý, a také k americké ekonomice a pracovníkům a střední třídě“.

V těchto formátech je to velmi neobvyklé, řekl zástupce anonymně.

Francouzský prezident reagoval zdvořile, leč pevně a slovo měl japonský premiér Šinzó Abe.

Trump přišel na pracovní schůzku o genderové rovnosti pozdě, ale Trudeau začal bez něj, a neodpustil si komentáře o opozdilcích.

Trump si naplánoval odjezd ze summitu ještě před diskusí o klimatické změně a o zdraví oceánů, což dále vyostřuje trhliny v G7. Naplánovaný odlet na summit s Kimem v Singapuru nazval „misí míru“.

USA a EU otevřou dialog ohledně obchodu, což je skrovný krok směrem k zahořkle rozděleným spojencům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.