„Vovovi s láskou“

Čína vyznamenala ruského prezidenta medailí přátelství, zatímco západní země rozdělila hlubší propast neshod kvůli obchodní politice USA.Zatímco Trump dostával v Kanadě od ostatních lídrů najevo kritiku, ruský prezident Putin se v Číně dočkal vyznamenání, napsaly noviny Asia Times.

Čínský prezident Si Ťin-pching ho vyznamenal medailí přátelství, mimo jiné za „chránění světového míru“.

Čínský prezident Si uvedl, že toto vyznamenání je nejvyšší ocenění pro cizince, které obdrží jen ti, kteří vykonali „výjimečné příspěvky“ pro spolupráci mezi Čínou a světem a k uchránění světového míru.

Putin pobýval v Pekingu na státní návštěvě, během níž se také zúčastnil schůzky Šanghajské organizace spolupráce.

Si uvedl, že „Čína a Rusko se vždy pevně podporují, aby hájily své klíčové zájmy“. Také uvedl, že „obě dvě země hrají klíčovou roli v ustanovení nového typu mezinárodních vztahů a vytváření společenství se sdílenou budoucností lidstva“.

Mezitím v Kanadě rostlo napětí a propast mezi USA a jejich nejdůležitějšími spojenci – a bylo to velmi dobře vidět, uvádí článek novin Asia Times. Napětí souvisí mimo jiné se cly na ocel a hliník, které USA uvalily i na své spojence.

A aby tření nebylo málo, tak Trump na schůzce navrhl, že Rusko – které bylo ze skupiny vyloučeno po anexi Krymu – by mělo být do skupiny znovu začleněno.

Trump uvedl, zřejmě v reakci na obvinění, že je na Moskvu „měkký“, že je pro Rusko „nejhorší noční můrou“. Ale také řekl: „Rusko by mělo být na této schůzce. Proč tu máme schůzku, aniž by tu bylo Rusko?“

Západní politický establishment na tuto myšlenku nebude reagovat pozitivně, píše dále deník, s výjimkou italského premiéra, který hned Trumpův návrh přijal. Lídři nové italské populistické vlády mají přátelské vazby k Moskvě a jsou velcí kritici sankcí proti Rusku.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, oficiální stránky prezidenta Ruské federace, http://www.kremlin.ru/events/president/news/57701/photos/54071

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.