Čína navrhuje uvolnění sankcí OSN proti Severní Koreji

Reuters. Čína navrhuje uvolnění sankcí proti Severní Koreji potom, co se americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un dohodli na denuklearizaci Korejského poloostrova.

Čína sankce proti Severní Koreji v souvislosti se severokorejským jaderným programem a raketovými testy podporovala. Vždy je ale vázala k politickému řešení.

Čínská strana po zveřejnění společného vyjádření obou stran, tedy USA a Severní Koreji, o denuklearizaci sdělila, že nyní by mělo dojít k pozměnění sankční politiky OSN vůči Severní Koreji. Podle Číny sankce samy o sobě nejsou cílem a Rada bezpečnosti OSN by to měla nyní vzít v potaz.

Peking je nejdůležitějším ekonomickým partnerem Severní Koreji a má také velké obavy z ekonomického a sociálního kolapsu ve svém sousedství. Z Číny také zaznělo slovy čínského šéfdiplomata, že Čína je připravená i nadále sehrávat konstruktivní roli v procesu hledání míru na Korejském poloostrově.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.