Mezi německými vývozci narůstá nervozita z obchodní války

Ve hře je až milion pracovních míst. Německá obchodní a průmyslová komora vidí současnou eskalaci obchodních sporů mezi EU a USA jako zdroj nejistoty. 

Německá obchodní a průmyslová komora DIHK v pondělí oznámila, že pokračující eskalace obchodních sporů s USA představuje pro německé exportéry velký zdroj nejistoty. Ti už nyní nesou nepřímou tíži amerických sankcí proti Rusku a Íránu.

Podle slov předsedy DIHK Volkera Treiera vedou současné spory k nárůstu nejistoty pro německé vývozce do zahraničí. Fiasko summitu G7 v Kanadě podle něj ukázalo, jak moc velký je současný politický rozkol a jaká nebezpečí mohou číhat v budoucnu. Treier kritizoval americká cla na ocel a hliník a možnost dalších cel na automobily jako narušení mezinárodních pravidel.

Německo je v Evropě největším vývozcem do USA, což znamená, že riskuje až milion německých míst v případě obchodní války mezi EU a USA, které se Německo snaží zoufale vyhnout.

Vedle toho Treier řekl, že jednostranně zavedené sankce proti Íránu a Rusku představují pro německou ekonomiku další zátěž. Díky extrateritoriálnímu dopadu sankcí už nyní některé německé firmy omezují svoje operace v zahraničí nebo nerozvíjejí svoje podnikání.  Problémy se tak už projevují na vzájemném obchodování s USA. Vývozy z Německa do USA už klesly od začátku tohoto roku. Předpovědi německých expertů o 5% růstu v tomto roce jsou nyní s velkým otazníkem.

Podle Treiera potřebují společnosti jistotu, a proto je důležité, aby EU zůstala plně angažovaná v podpoře předpisů WTO a globálních pravidel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.