Polsko chce být mediátorem mezi USA a EU

Polský předseda vlády Morawiecki navrhuje, aby Polsko bylo spojnicí v dnešních problematických vztazích mezi USA a EU.

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že jeho země se vidí jako základní kámen, který bude držet pohromadě rostoucí rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou. „Každý si nejspíš všiml toho, že cesty EU a USA se začaly dost závažně rozcházet a nyní záleží na nás, zda vystavíme pozici základního kamene, sjednocovatele mezi těmito dvěma entitami“, řekl konkrétně Morawiecki v rozhovoru pro deník Niezalezna.pl.

Polský premiér to považuje za „velkou příležitost pro naši zemi“ a prioritu polské vlády. Tato slova polského předsedy vlády jsou poslední ze snah Varšavy vytvořit si bližší vztahy s USA, zatímco kroky Varšavy i Washingtonu v EU vedou k napětí.

Naposledy Polsko nabídlo USA až 2 miliardy dolarů za stálou vojenskou základu USA na svém území, aniž by přitom konzultovalo svoje spojence v NATO a velení v Bruselu.

Morawieski tak hovořil po konání summitu G7 v Kanadě, po kterém Trump odmítl podporu společného komuniké.

Evropská unie tvrdí, že Polsko porušuje standardy právního státu a snaží se za to Polsko potrestat. Komise chce, aby lídři EU zahájili slyšení podle článku 7, kde by Polsko dostalo šanci obhájit se proti obviněním Komise, která zahrnují „jasné riziko porušení právního státu“. Vedle toho Evropská komise také žaluje Polsko u Evropského soudního dvora za zákony o soudnictví, které státnímu zástupci umožní jmenovat a odvolat předsedy soudních tribunálů podle libosti.

Polské neziskové organizace, právníci, ale i novináři upozorňují také na nový zákon o nejvyšším soudu Polska. Ten by umožnil odvolání asi 40 % soudců nejvyššího soudu 3. července letošního roku. Dotýká se to i předsedkyně soudu, i když její ústavní mandát nekončí dříve než v roce 2020.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.