Summit v Singapuru: Společné prohlášení prezidenta Trumpa a předsedy Kim Čong-una

Aktuální zpráva: Publikujeme český předklad toho hlavního ze společného prohlášení po singapurském summitu mezi USA a Severní Koreou.

(…)

Prezident Trump a předseda Kim Čong-un provedli obsáhlou, hlubokou a upřímnou výměnu názorů ohledně problémů spojených se stanovením nových americko-severokorejských vztahů a budování udržitelného a robustního mírového režimu na Korejském poloostrově. Prezident Trump je odhodlán dát Korejské lidové demokratické republice bezpečnostní záruky a předseda Kim Čong-un potvrdil svoje pevné a neochvějné odhodlání dokončit denuklearizaci Korejského poloostrova.

V přesvědčení, že vybudování nových americko-severokorejských vztahů přispěje k míru a prosperitě Korejského poloostrova a světa a že společné budování důvěry může umožnit denuklearizaci Korejského poloostrova, prezident Trump a předseda Kim Čong-un prohlašují následující:

1. Spojené státy a KLDR jsou zavázány založit nové americko-severokorejské vztahy v souladu s přáním lidu obou zemí a pro mír a prosperitu.

2. Spojené státy a KLDR se společně budou snažit o vybudování udržitelného a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově.

3. KLDR znovu potvrzuje Deklaraci z Panmundžonu a zavazuje se pracovat na kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova.

4. Spojené státy a KLDR se zavazují k nalezení pozůstatků válečných zajatců a vojáků ztracených v akci, včetně okamžité repatriace těch už nalezených.

Jako uznání toho, že summit USA a KLDR, první v dějinách, byl epochální událostí velkého významu a překonávajíce dekády napětí a nepřátelství mezi dvěma zeměmi a jako otevření nové budoucnosti, prezident Trump a předseda Kim Čong-un se zavazují realizovat podmínky tohoto společného vyjádření, a to zcela a urychleně. Spojené státy a KLDR se zavazují k následujícím jednáním vedeném ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem a relevantním vysokým představitelem KLDR v nejbližší době a realizovat výsledky summitu mezi USA a KLDR.

Prezident Spojených Donald J. Trump a předseda Výboru pro státní věci KLDR Kim Čong-un se zavázali spolupracovat na rozvoji nových americko-severokorejských vztahů a na prosazování míru, prosperity a bezpečnosti Korejského poloostrova a světa.

(…)

Zdroj celého prohlášení v angličtině zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.