FBI varuje: neberte si na fotbalové mistrovství do Ruska elekronická zařízení

Reuters. Vysoce postavený představitel americké kontrarozvědky varuje zahraniční účastníky Mistrovství světa ve fotbale, aby si na cestu do Ruska nebrali elektronická zařízení. Ta mohou být podle jeho slov hackována zločinci nebo ruskou vládou. Nejde o výjimečné varování, ale o standardní postup, upozorňuje Reuters.

William Evanina, který pracuje pro FBI a řídí Národní centrum kontrarozvědky a bezpečnosti, řekl doslova: „Pokud si sebou plánujete vzít mobilní telefon, laptop, PDA nebo jiné elektronické zařízení, tak se nemylte – k jakýmkoliv datům (zvláště k vaší osobní identifikační informaci) mohou získat přístup ruská vláda nebo kybernetičtí zločinci.“

Podle Evaniny patří mezi rizikové skupiny hlavně zaměstnanci vládních úřadů a korporací. Ale problém se může týkat každého. Rada zní, žádný elektronický přístroj si do Ruska nebrat a pokud ano, tak odlišný od toho, který je běžně uživatelem používán. V době, kdy není používán, americká kontrarozvědka radí mu vyndat ven baterii.

Podle agentury Reuters se nejedná o první takové varování. Americké úřady varují v případě velkých sportovních událostí uživatele před těmito riziky běžně. Naposledy v případě Zimních olympijských her v Soulu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.