Kim Trumpa přechytračil

Severokorejský Kim Čong-un se, podle jednoho z hodnocení singapurského summitu, ukázal být lstivějším vyjednavačem než Donald Trump.

Britské noviny Financial Times píší o tom, že Kim se ukázal být lstivějším než Trump. Do jaké míry je západní tisk znechucen možností mírového vývoje a co to znamená, ponecháváme na laskavém čtenáři (pozn. redakce).

Jamil Anderlini píše o tom, že schůzka mezi Kimem Čong-unem a Donaldem Trumpem byla vpravdě surrealistická. Hned na začátku si dělá legraci z amerického basketbalisty Rodmana, který s čapkou „Make America Great Again“ pláče před kamerami CNN s tím, že se jedná o průlom a historický den.

Nesouvislá konference byla dalším zážitkem, píše ironicky Anderlini, americký prezident v necelé hodině odhalil dlouhý soupis amerických ústupků, o kterých se prý Kimovi ani nesnilo.

Jednak je tu slib ukončit společná vojenská cvičení s Jižní Koreou a pak Trumpovo očekávání brzkého podpisu mírové smlouvy a přání odvelet 30 000 vojáků, kteří jsou umístění v Jižní Koreji. Anderlini se domnívá, že tyto věci nebyly s Jižní Koreou projednány, že jde o jednostranné Trumpovo rozhodnutí.

Krátké společné prohlášení, tvrdí dále Anderlini, nelze chápat v tomto kontextu jinak než jako Kimovo vítězství. V dokumentu je kromě vágních prohlášení pouze uvedeno, že Pchjongjang bude pracovat směrem k úplnému jadernému odzbrojení Korejského poloostrova. Trump zcela ignoroval, že Kim tím zřejmě chápe, že USA odstraní svůj jaderný deštník nad Jižní Koreou výměnou za denuklearizaci Severní Koreje. Trump si navíc na tiskové konferenci stěžoval, že neměl čas, aby dohodnul „komplexnější“ dohodu o jaderném odzbrojení.

Trump se dlouho zdržel u Kimova slibu, že navrátí ostatky zabitých či zajatých amerických vojáků a že někdy v budoucnu zničí testovací střelnici. Obojí je ovšem pro Kima bez významu, varuje dále Anderlini.

Donald Trump také uvedl, že tvrdé sankce na Severní Koreu nebudou odstraněny, dokud nebude patrný jasný pokrok. Jenže, aplikace sankcí je především v rukou Číny, která je hlavním obchodním partnerem Severní Koreje. A čínský zástupce už uvedl, že by bylo vhodné tyto sankce zmírnit, předem, jako odměnu za závazek země k mírovému rozvoji.

Pokud si Trump zase všechno rozmyslí a bude chtít sankce zostřit, pak není jasné, jestli bude Čína nápomocná. Čína bude Trumpův závazek zrušit vojenská cvičení bezesporu oslavovat, koneckonců o nich řekl, že jsou „velmi drahá“ a „velmi provokativní“. Čínským cílem není nic jiného, než dostat americkou armádu ze svého okolí, píše Anderlini.

Trump v jedné části tiskové konference Kimovi řekl, „ať se na to zkusí podívat z perspektivy nemovitostí“ a vyzval ho, aby si představil potenciál krásných pláží, kde by nemusely být zbraně, ale třeba pěkné domy.

Je pravda, že země má hodně co získat, když dostane podporu od USA a svých kapitalistických sousedů. Ale jistě si bude přát jednak obnovit svou ekonomiku, ale zároveň si i nechat jaderné zbraně.

Je docela možné, zakončuje Anderlini, že se Trump vrátí do USA a zase si něco rozmyslí. Je také možné, že jeho jasně najevo dávaná dobrá vůle vůči Kimovi může diktátora přimět ke skutečným ústupkům. Ale prozatím se Kim ukázal být lstivějším vyjednavačem.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.