Německý pohled na summit Trump – Kim

Singapurský summit byl historický, nicméně nic důležitého na něm dojednáno nebylo. Kim Čong-un dosáhl prostřednictvím vágních slov enormní prestiže.

Klaus Scherer píše pro německou ARD Tagesschau, že obrazem dne se stalo potřesení rukou obou hlavních postav. A slovy dne: velkolepý a historický. Ale žádný důležitý cíl summitu konkrétně dojednán nebyl.

Byl summit historický?

Ano, protože něco takového se mezi arcinepřáteli dosud nekonalo, píše autor. A nezapomínejme, že ještě před pár dny jsme tajili dech. Nejen proto, že Kim hrozil světu jaderným útokem, ale i proto, že bezpečnostní poradce John Bolton dal najevo, že první úder USA je právně zcela v pořádku.

Je závěrečná deklarace skutečně tak přelomová?

Jistě již dnes někteří prohlásí Trumpa za hrdinu. Ale přeci jen je deklarace dosti stručná, myslí si Scherer. Není jasné, co znamená „mírový režim“. A „plné, doložitelné a nezvratné jaderné odzbrojení“, takto formulované a již dříve prezentované, v deklaraci nenajdeme. Slovo jaderné odzbrojení nalezneme v bodě tři, bez detailů, termínů nebo lhůt, de facto jen jako potvrzení toho, co už Kim dojednal v dubnu s prezidentem Jižní Koreje.

Jistě se tedy objeví i stížnosti, že američtí vyjednavači ničeho důležitého nedosáhli. Přesto je zásadní vytváření důvěry, neboť jen tak se dá jednat dále.

Komu to poslouží?

Je potřeba Kimovi přiznat, že jen pár vágními slovy dosáhl enormní prestiže. Setkal se s americkým prezidentem, o což jeho režim usiloval. A podařilo se mu to, aniž by sešrotoval jedinou bombu či raketu, dokonce i bez toho, že bychom se dozvěděli, jak přesně by se to mělo stát.

Je ovšem možné, že to Kim myslí vážněji než dříve, ale ještě to nedokázal.

Není také jasné, jak moc Trump dohodu využije. Určitě je tím ukončena konfrontace, myslí si Scherer. Kdo hovoří, ten nestřílí. Ale díky tomuto dokumentu ho oslavovat jako nejlepšího „dealmakera“, to těžko. Je možné, že je na dobré cestě, ale každopádně je cíl ještě hodně daleko.

Proč nebylo jasně předepsáno jaderné odzbrojení?

To byla častá otázka amerických novinářů. Trump na to odpověděl, že kvůli omezenému času to nestihl. Ale kdo tomu má věřit? Přeci summitu předcházela jednání zkušených týmů a také to byl hlavní americký bod.

Je pravděpodobnější, myslí si Scherer, že Kim žádné konkrétní určení nechtěl, přestože Trump ujišťoval, že Kim si přeje zničení jaderných zbraní víc než on sám. Ale americká zkušenost je jiná, varuje Scherer.

Kdo tratil?

Asi sám Trump, protože Kongres a republikáni se budou ptát „kde je to zásadní?“. Proto on i Kim budou muset brzy dodat detaily. Zklamaní budou i ti, kteří do dokumentu prosazovali lidská práva, vůbec se tam neobjevují.

Trump ovšem zdůraznil, že se o lidských právech hovořilo, i o tématu, které slíbil vrcholně loajálnímu japonskému premiéru Abemu, tedy o raketách středního doletu. Ovšem zapsáno to není.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Dan Scavino Jr. – https://twitter.com/Scavino45/status/1006346784795451392, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69880223

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.