Za optickou velkolepostí summitu v Singapuru jsou dost vágní výsledky

Trump i Kim prohlásili jednání summitu za úspěch. Jenže hmatatelných výsledků přineslo jejich úterní jednání jen málo.

Očekáváný singapurský summit byl oběma stranami, které zůstávají i nyní technicky ve válce, považován za úspěch. Ve společném prohlášení obě země prohlásily, že chtějí zlepšit vzájemné vztahy. Severní Korea přislíbila denuklearizaci Korejského poloostrova a USA zase garance severokorejské bezpečnosti. Experti ale upozorňují na vágnost dohodnutého. Přímo ze Singapuru summit komentovali Nile Bowie a Andrew Salmon z novin Asia Times.

Americký prezident Donald Trump nazval deklaraci „dost obsáhlou“ a liboval si, že si se severokorejským lídrem utvořil „velmi zvláštní vazbu“. Řekl také, že dokument obsahuje mnoho „dobré vůle“ a že denuklearizace začne velmi brzy. Kim Čong-un, který mluvil o dost méně než Trump, řekl: „Necháme minulost za námi a podepíšeme historický dokument …., svět uvidí velkou změnu“. Americký prezident nešetřil vůči Kimovi lichotkami, nazval ho „velmi talentovaným mužem, který velmi miluje svojí zemi“. Oba lídři se podle Trumpa sejdou ještě nesčetněkrát.

A na tiskové konferenci po summitu řekl Trump: „Minulost nedefinuje budoucnost…, protivníci se mohou stát přáteli“.

Průběh summitu

Vlastní summit v Singapuru začal v 9 hodin místního času a oba lídři spolu mluvili jeden na jednoho jen za přítomnosti překladatelů 45 minut. Poté se k nim připojily jejich delegace.  Po obědě se Trump a Kim Čong-un prošli venku za přítomnosti kamer. Zdálo se, že Trump přitom něco Kimovi ukazoval na zadní straně jeho auta. Členové delegací se pak přidali ke konverzaci, a to včetně poradce pro národní bezpečnost, jestřába Johna Boltona. Následně byla podepsána deklarace.

S ohledem na to, co všechno bylo v sázce, i na to, že Trump i Kim do setkání investovali velké množství politického kapitálu, dal se úspěch předpokládat. Nicméně společná deklarace je sice obsáhlá, ale velmi vágní. Neobsahuje žádný časový rámec ani další detaily. Neobsahuje konkrétní kroky, ke kterým by se obě strany zavázaly.

Nezvyklé bylo i to, že deklarace nebyla okamžitě k dispozici novinářům ke zveřejnění.

V deklarace se píše, že obě strany chtějí založit nové vztahy mezi USA a Severní Koreou. V současnosti se oba státy neuznávají diplomaticky. Trump na tiskové konferenci řekl, že doufá, že diplomatické vztahy budou navázány brzy, nicméně, že je „na to ještě příliš brzo“.

Trump přislíbil Severní Koreji „bezpečnostní garance“. Ovšem zde není jasné, jaké garance mohou být nabídnuty a zda budou dvoustranné či mnohostranné. V případě „snahy o mírový režim na Korejském poloostrově“ jde znovu o formulaci bez konkrétních detailů. Není jasné, co by to znamenalo a tedy, zda by šlo o pokračování testovacího moratoria pro Severní Koreu, nebo o snížení množství amerických vojáků na poloostrově.

Americký prezident později řekl, že USA zastaví „strašně drahá“ vojenská cvičení na poloostrově a že Pchjongjang souhlasil se zničením raketových motorů pro testovací zařízení. Není však jasné, zda byl o těchto krocích informován jihokorejský prezident Mun Če-in, kterému měl Trump volat později.

Prohlášení je nejasné a bez konkrétních kroků

Klíčové prohlášení, že severokorejský Kim je odhodlán denuklearizovat, je dosti vágní, navíc již dříve použitou formulací. Není jasné, zda má jít i o americké jednotky v regionu, nebo pouze o severokorejské zbraně. Ovšem v dokumentu není zmínka o „kompletním, doložitelném, nevratném odzbrojení“, což je americká formulace pro tento proces, či o tom, jak se bude takový proces ověřovat.

Prezident Trump také nehovořil o přesnějším časovém rámci, k sankcím řekl, že zůstanou v platnosti, ale že se k nim časem vrátí.

Formulace, že „budou následovat další jednání“ mezi M. Pompeem a příslušným severokorejským představitelem, ukazují, že se bude jednat o delší proces. Trump ale řekl, že bude potřeba další summit a že bude, až nastane čas, ochoten jet do Pchjongjangu a pozvat také Kima do Bílého domu.

Ovšem například jihokorejský expert, velvyslanec Ra Čong-jil, výsledky jednání nadšen nebyl. „Denuklearizace Korejského poloostrova může znamenat mnoho věcí“, řekl. „Ponorky u korejského pobřeží nebo dokonce i americké základny v Japonsku.“ Podle Ra se v deklaraci nedá najít nic nového a smysluplného – pokud neexistuje také tajná dohoda.

Podle jiného komentátora, Chada O´Carrola, budou kritici „zklamáni, že zde není hmatatelný program denuklearizace“. Nicméně to, že došlo k navázání kontaktů, je podle něj „asi dobré“. Dan Pinkston z Troy University v Jižní Koreji si všiml zdánlivě dobrých vztahů mezi Trumpem a Kimem na summitu a vágnosti deklarace. Podle něj, dokud nedojde ke konkrétním krokům, jsou to jen slova.

Místní byli k summitu víc velkorysí. Singapuřan s čepicí s nápisem „Udělat Ameriku znova skvělou“ řekl, že „Kim Čong-un udělal dobrý tah“, když se sešel s Trumpem…

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Dan Scavino Jr. – https://twitter.com/Scavino45/status/1006358006475427840, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69881197

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.