Makedonský prezident nepodepíše dohodu o změně názvu země

AP. Makedonský prezident oznámil, že nepodepíše historickou dohodu, která by změnila název země. Je to potenciálně nejproblematičtější překážka k uzavření dohody, která by změnila jméno bývalé jugoslávské republiky Makedonie na Republiku Severní Makedonie. Podle prezidenta Gjorge Ivanova by název dal příliš mnoho ústupků Řecku.

Dohodu o názvu země dosáhli premiéři obou zemí a ministři zahraničí Řecka a Makedonie by je měli podepsat o víkendu. Následně musí být dohoda odsouhlasena parlamentem a podepsána prezidentem. Prezident bude muset podepsat dohodu v případě, že projde ve druhém kole hlasování v parlamentu.

Spor o jméno mezi bývalou jugoslávskou republikou a Řeckem brání zemi ve vstupu do mezinárodních organizací jako je NATO. Spor také dlouho komplikuje vztahy mezi Makedonii a Řeckem a budí mnoho emocí.

Zpráva o dosažení dohody byla přivítána americkým prezidentem, generálním tajemníkem NATO i Evropskou unii. Všichni v dohodě viděli možnost, jak pokračovat v integraci západního Balkánu do euro-atlantických struktur.

Nová dohoda o změnu názvu má odpůrce v obou zemích. Zatímco řečtí odpůrci budou protestovat v pátek, před makedonským parlamentem ve Skopje se už ve středu sešlo asi 1500 lidí, kteří mimo jiné křičeli slova jako „zrádci“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.