Trump: Severní Korea již není jaderným nebezpečím

Americký prezident po návratu ze summitu tweetoval, že „všichni se nyní mohou cítit bezpečněji“. Severní Korea už není jaderným nebezpečím.

Při návratu zpět do USA americký prezident Donald Trump oznámil, že Severní Korea již není jaderným nebezpečím. Z Pchjongjangu také zaznělo, že Trump zmírní sankce vůči Severní Koreji, což by ale byla jiná interpretace, než jak americký prezident historický summit popsal.

Korejská strana informovala o zrušení sankcí, jako výrazu zlepšování vzájemných vztahů díky jednání a dialogu. Na tiskové konferenci ovšem Trump uvedl, že „sankce zůstanou, dokud budou jaderné zbraně na místě“.

Původní podmínky, které byly mnohokrát opakovány, tedy že odzbrojení má být „kompletní, doložitelné a nezvratné“ nebyly v deklaraci uvedeny.

Severní Korea celkově prezentuje setkání jako začátek nové éry. A uvádí, že lídři si dohodli postupný proces krok za krokem.

Trumpova kritika „provokativních společných vojenských cvičení s Jižní Koreou“ znepokojila Japonsko. Japonský ministr obrany uvedl, že právě tato cvičení plní zásadní obrannou roli. Uvedl, že by rád měl „sdílený názor“ na tuto otázku, od Japonska, Jižní Koreje a USA. Japonsko trvá na tom, že chce vidět viditelné změny.

Korejská agentura uvedla, že oba dva lídři se navzájem pozvali do hlavních měst svých zemí a toto pozvání bylo údajně opětováno.

Financial Times také znovu opakují, že navzdory oslavám byla závěrečná deklarace na Západě brána jako příliš vágní a nedostatečná. Skeptici se domnívají, že vstřícný krok Severní Koreje je dán jen tím, že potřebuje úlevu od mezinárodních sankcí. Někteří se domnívají, že Trump výměnou za „rychlou dohodu“ akceptoval ideu postupné jaderného odzbrojování.

Je ale možné, že Severní Korea bude implementovat opatření jen pomalu a Trumpova politická síla se v příštím roce může stát slabší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.