Turecko otevřelo nový plynovod. Obejde Rusko a ohrozí dovozy zkapalněného plynu

Nový Transanatolský plynovod začne fungovat v roce 2019 a přivede kaspický plyn do jižní Evropy a Turecka. Spolu s ruským plynem ohrozí plány na dovozy LPG do Evropy.

Ukrajina může dostávat plyn z Transanatolského plynovodu (TANAP) přes Bulharsko a Rumunsko, napsal na svém Twitteru ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle Porošenka je plynovod, který vede přes Turecko, energetickou bezpečností i pro Evropu. Plynovod vede z Ázerbájdžánu přes Turecko a na otevření jeho první části se 12. června účastnili turecký prezident Erdogan, ázerbajdžánský prezident Alijev, prezident Srbska Vučić, prezident Ukrajiny Porošenko a také představitel nepřiznané republiky Severního Kypru Akindži. Podle slov Erdogana už v červnu 2019 dodá plynovod první dodávky do Řecka. „Energetika je sférou spolupráce, ne konfliktů“, citovala agentura Anadolu tureckého prezidenta.

Plynovod TANAP je významnou součástí Jižního plynového koridoru. Ten má přivádět dodávky ázerbajdžánského plynu do Evropy. Délka plynovodu je 1,85 tisíc kilometrů. Jde přes Gruzii, Turecko až na hranice Řecka. V nejbližší době bude transportovat objemy 16 miliard kubických metrů, od roku 2023 pak 23 miliard kubických metrů ročně.

Z nynějších 16 miliard, připadne 6 miliard Turecku a 10 miliard se bude transportovat do jižní Evropy s pomocí Transadriatického plynovodu (TAP), který je rovněž součástí Jižního plynového koridoru. Celková cena Jižního plynového koridoru je 42 miliard dolarů. Celkový objem bude něco mezi 30 až 31 miliardami kubických metrů, v budoucnosti možná až 60 miliard.

TANAP ale jenom těžko představuje konkurenci ruskému plynu. Turecký proud bude přivádět do Turecka ruský plyn o dvou větvích. Každá bude čítat 15,7 miliard kubických metrů. Rusko má zatím čas na to dostavit Severní proud 2 a také dořešit problém druhé větve Tureckého proudu, protože TANAP nebude v nejbližší době v plné síle. A až bude, půjde v případě Turecka jen o 6 miliard kubických metrů ročně.

Ruský odborník Ilja Žarskij si ale myslí, že naopak rozvoj těchto plynovodů do Evropy představuje spíš čáru přes rozpočet pro plány dovozů zkapalněného plynu do Evropy, protože cenová politika ruského a kaspického plynu bude o dost přitažlivější.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.