V Německu probíhá opětovný střet mezi Merkelovou a Seehoferem kvůli azylové politice

Mezi CDU a CSU pokračuje spor o formát migrační a azylové politiky Německa. Prezentace ministra vnitra Seehofera byla odložena a hledá se shoda.

Zamítat uchazeče o azyl hned na německé hranici? Kancléřka říká pořád NE, čímž se dostává do konfrontačního kurzu se sesterskou CSU. Píše o tom zpravodajská platforma televize ARD Tagesschau.

Spor o azylovou politiku v Německu pokračuje. CSU zvyšuje tlak na CDU. A zástupce CSU říká, že nejde jen o to, „mít pravdu, ale také to správné udělat“. Je potřeba udělat zásadní zlom u azylu. CSU v žádném případě nechce rezignovat na tzv. Masterplan Migration Horsta Seehofera, ministra vnitra. A to je jednoznačně hozená rukavice Merkelové.

Angela Merkelová totiž znovu odmítla, aby Německo v azylové politice postupovalo samostatně a vyslovila se pro evropský koncept. Místo toho ovšem Seehofer navrhuje, aby se zabránilo přicestování uchazečů o azyl tehdy, když už byli zaregistrováni v jiné zemi. Kvůli tomuto sporu se také zrušila plánovaná prezentace Seehoferova azylového plánu. Merkelová uvedla, že si se Seehoferem dohodla, „že se o tom bude dál hovořit“. Shoda má být nalezena ještě tento týden.

Zástupce CDU von Stetten si myslí, že u rozhodující otázky, zda se na německé hranici budou vracet skupiny osob, není možný nějaký kompromis. Tam je možné, jen „ano“, nebo „ne“.

Pokud se v této otázce budou CDU a CSU dál blokovat, pak by musela rozhodnout frakce v německém parlamentu. Von Stetten jasně podporuje Seehofera a říká, že pro obyvatelstvo nejsou zdrženlivé postoje už vysvětlitelné.

I další zástupci za CDU podporují Seehofera. Nicméně CDU v této věci není jednotná. Jiní vysocí představitelé strany se staví za lepší ochranu vnějších hranic EU.

SPD se demonstrativně postavila za kancléřku Merkelovou. Není prý možné nechat problém jen na několika málo státech a přetěžovat je.

Balkánská cesta – vzhledem k zavřené hranici v Maďarsku se cesty pašeráků překládají, místo přes Srbsko jdou přes Albánii a Bosnu a Hercegovinu. Čísla jsou zatím nízká, Albánie asi 1000 uprchlíků, Bosna zaznamenala 4500 případů nelegálních příchodů.

Ilustrační obrázek: Autor – Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62283237

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.