Snaha o dohodu s Makedonií? Řecká vláda čelí hlasování o nedůvěře

Důvodem je dohoda s Makedonií o názvu země, kterou vidí řecká opozice jako krok proti národním zájmům Řecka. Problémy jsou ale také v Makedonii.

Premiéři Řecka a „Bývalé jugoslávské republiky Makedonie“ (FYROM) čelí politické bouři. Snaží se dosáhnout historické dohody ohledně desetiletí starého sporu jména „Makedonie.“

Řecký premiér Alexis Tsipras tak má před sebou hlasování o vyjádření nedůvěry, zatím makedonský premiér Zoran Zaev má problém s prezidentem, který odmítá dohodu, schválenou parlamentem, podepsat.

Zajev a Tsipras se dohodli, že bývalá jugoslávská republika by se měla jmenovat Severní Makedonie. Tím by ukončili neshody, které bránily zemi se například stát členem NATO.

Ale spor v obou zemích vyvolal velké nacionalistické vášně. Kritici na obou stranách zuří a tvrdí, že jejich premiéři ustoupili příliš.

Řecko dlouho požadovalo, aby jeho severní soused své jméno změnil. Řecko tvrdilo, že „Makedonie“ představuje teritoriální nárok na severní provincii Řecka stejného jména. Tedy místo, kde se narodil slavný válečník Alexandr Veliký. „Makedonie“ by si tím uzurpovala řecké dědictví a historii.

Kritici v Makedonii (FYROM) zase říkají, že jakákoliv modifikace jména jejich země ohrožuje jejich národní identitu.

Nová demokracie předložila návrh na hlasování o důvěře Tsiprasovy vlády, a to kvůli poškozování národních zájmů země. Tsipras má v parlamentu malou většinu, ale dohoda o jménu vedla k roztržce ve vládě. Klíčový bude postoj ministra obrany z malé pravicové strany Nezávislé Řecko.

Není jasné, zda tedy spor o jménu severního souseda povede k sesazení vlády.

Makedonský premiér Zaev má zase potíže s tím, že prezident země Gjorge Ivanov nechce dohodu podepsat. Takové odmítnutí ale oddálí realizaci dohody, parlament by měl volit znovu. Podruhé by to už Ivanov musel podepsat.

Protesty se odehrály ve Skopje, kde asi 1500 lidí před parlamentem volalo „zrádci.“ Protesty se očekávají také v Aténách.

Ilustrační obrázek: Autor – ΠΑΣΟΚ – https://www.flickr.com/photos/pasokphotos/4011077299/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14539044

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.