V Německu dál trvá azylový konflikt

Spor jde napříč stranami CDU a CSU. Kancléřka Merkelová odmítá jednostranné kroky Německa v zastavení nelegální migrace, CSU na nich trvá.

Konce nevidět, píše německá ARD Tagesschau o sporu o uprchlickou politiku, který se týká CDU a CSU. CSU trvá na svých požadavcích a stanovuje Merkelové ultimátum. Kancléřka chce mít krytí z CDU a od šéfů jednotlivých zemí.

Spor mezi CSU a Merkelovou dále eskaluje, píše Tagesschau. Pokusy o shodu ztroskotaly, kompromis není v dohledu. Naopak, obě dvě strany přitvrzují.

Například zástupce CSU Alexander Dobrindt už hrozil tím, že novou hraniční politiku prosadí CSU sama, protože „mistrovský plán“ je něco, za co má odpovědnost ministerstvo vnitra. Dobrindt řekl, že v současnosti je tu regulace výnosem ministerstva vnitra, shoda v kabinetu není nutná a na rozhodnutí na evropské úrovni nikdo nechce čekat.

Frakce CSU je v této otázce jednotná, chce ji mít jasně danou od předsednictva strany, což znamená de facto ultimátum pro kancléřku Merkelovou. V pondělí by se měla sejít frakce, která bude o tématu dále debatovat.

Merkelová ale nechce, aby v uprchlické politice země postupovaly samostatně a chce mít evropské řešení. I ona ale prý považuje nelegální migraci za jeden z největších problémů EU. Kancléřka stále říká, že by Německo nemělo jednat unilaterálně, ne bez dohody a ne k tíži dalších zemí. Za dva týdny se k tématu migrace bude konat summit EU.

A Merkelová chce do té doby počkat. A má podporu většiny poslanců CDU.

Merkelová s rozpadem vlády nepočítá. Konference předsedů jednotlivých zemí ji prý posílila. I když například bavorský předseda Markus Söder se jí neúčastnil.

Existují velké rozdíly ohledně budoucího financování nákladů na integraci uprchlíků mezi spolkem a jednotlivými zeměmi. Na konferenci nebylo dosaženo shody, co by měl platit spolek, tj. centrální vláda a co jednotlivé země. Proto bude v srpnu další kolo rozhovorů kvůli financování.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.