Americká obchodní politika je bez strategie

Prezident Trump vychází z merkantilismu a postupuje přitom zcela nestrategicky a neefektivně, bez jasného cíle svojí obchodní politiky.

Donald Trump postavil do centra své ekonomické politiky agresivní obchodní politiku. Žádné jiné téma nemá tolik pozornosti prezidenta a žádné nevytváří tolik kontroverzí, píše pro Financial Times (tištěná verze 5/6/2018) Larry Summers.

Je to problematické i z toho důvodu, že většina ekonomů se domnívá, že změny v obchodní politice nemají velký dopad na růst zaměstnanosti či na HDP a že liberalizace obchodu udělá pro prosperitu USA víc než snahy obchod řídit.

Ale zkrátka a dobře, prezident vychází z merkantilistické představy, že hlavní prioritou americké ekonomické politiky by mělo být dosažení větší spravedlnosti v otevírání trhů po celém světě. I když je toto hodně sporný výrok, tak je potřeba říci, že USA postupují velmi nestrategicky a velmi neefektivně, myslí si Summers.

Ve skutečnosti porušují USA všechny strategické postupy.

První pravidlo strategie znamená mít dobře definované cíle, takže úspěch může být posouzen a partneři ve vyjednávání nejsou zmateni, co to vlastně chcete. Je hlavním cílem USA snížit celkový obchodní deficit, nebo jen s určitými zeměmi? Nebo je to ochrana zaměstnanosti v politicky citlivých sektorech, jako je ocel a auta? Nebo je to zastavení obchodních praktik, jako jsou požadavky na joint ventures, které nespravedlivě poškozují americké firmy v zahraničí? Nebo je to snaha získat lepší přístup na trh pro americké firmy, bez ohledu na to, jak úspěšné asi budou, jako například v případě přístupu amerických aut na korejský trh?

Tweet za tweetem, od jednoho úředníka k druhému, ale není možné definovat, co jsou priority Trumpovy vlády. Když se všechno prezentuje jako hlavní priorita, pak nic není hlavní priorita. A nikdo si nemůže být jistý, že dělat ústupky povede k řešení sporu. Koneckonců, když čínské saldo běžného účtu šlo k 10 % HDP, byla to priorita pro USA, aby bylo sníženo. Jenže dneska je to méně než 1,5 % HDP a Amerika je agresivnější než kdy jindy.

Druhé pravidlo strategie je spojení přátel a rozdělení potenciálních nepřátel. USA ovšem dělají opak. Jistě, Čína je konkurent zcela výjimečný z hlediska ekonomické šíře, růstu a rozsahu vládní intervence a v oblastech jako je umělá inteligence.

Jenže, Trump se oddálil od asijských spojenců tím, že se stáhnul z TPP, rozčílil partnery z G7 uvalením cel na ocel a hliník, navíc jim dál hrozí tak, že tito spojenci pochybují o vládě práva v globálním obchodě.

Podobně jako když se Obama katastrofálně na počátku stranil Asijské infrastrukturní a investiční banky vedené Čínou, tak výsledek byl takový, že většina světa se přidala na stranu Číny proti USA, varuje Summers.

A nyní jsou ohroženy i desetiletí snah o zlepšení vztahů s Mexikem. Současný přístup USA k Mexiku je skutečně navržen tak, aby docílil zvolení levicového radikálního prezidenta.

Třetí pravidlo strategie je používat k vyjednávání hrozby, které jsou důvěryhodné v tom smyslu, že poškodí víc toho, s kým jednáte než vás samotné. Zastav, nebo se já sám střelím do nohy, není zrovna efektivní hrozba, píše Summers.

Nedávno uvalená cla na ocel a hliník spadají přesně do této kategorie. USA má méně ocelářů než manikérů. A tržní hodnota amerického ocelářství je asi 0,1 % akciového trhu. Ano, ocel je klíčový faktor pro mnoho odvětví v ekonomice, které zaměstnávají až 50x víc než samotné ocelářství a které si mezinárodně konkurují.

Tím, že se navýší cena oceli, tak si USA uškodí víc, než si pomohou, tvrdí Summers. Proč si Bílý dům myslí, že toto funguje jako tlak na země, s nimiž si konkuruje? Obzvláště, když s největší pravděpodobností provedou odvetu, a to velmi strategicky, tím, že omezí dovoz z klíčových amerických sektorů.

Obchodní politika Trumpa zvedne ceny toho, co Američané kupují. Sníží konkurenceschopnost americké ekonomiky. A navíc dosáhne toho, v čem naši protivníci selhali, varuje Summers: sjednotí zbytek světa proti USA.

To sníží legitimitu USA a také moc, protože ukazuje na nedostatek kompetence. Čím dříve bude tato obchodní politika radikálně změněna, tím lépe pro USA i pro zbytek světa.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.