Itálie hrozí, že zničí CETA – dohodu mezi Kanadou a EU

Nová italská vláda odmítá dohodu o volném obchodě mezi EU a Kanadou. Dohoda prý nedává italských speciálním potravinám dostatečnou ochranu.

Nová vládě kráčí ve stopách Trumpova protekcionismu, píše článek Deutsche Welle. Hrozí, že zničí dohodu CETA, protože prý nechrání italské zemědělce a jejich výrobky.

Nový ministr zemědělství Itálie Gian Marco Centinaio přímo uvedl, že vláda dohodu CETA nebude ratifikovat. CEFTA je zkratka a znamená Comprehensive Economic and Trade Agreement with Canada.

Pro italské noviny La Stampa Cetinaio uvedl, že CETA nezaručuje dostatečnou ochranu pro speciální potraviny Itálie. Navíc uvedl, že velké pochyby o dohodě mají i další jeho evropští kolegové.

Jenže CETA už provizorně vstoupila v platnost v září 2017 a odstranila cla na velké množství zboží, navýšila například přístup kanadského hovězího do Evropy a naopak evropského sýra a vína do Kanady.

Zastánci CETA uvádějí, že dohoda podpoří vzájemný obchod až o 20 %. Jenže k tomu, aby dohoda celkově vstoupila v platnost, pak ji musí ratifikovat všech 28 zemí.

Itálie je pyšná na své značky, které zahrnují jak geografickou ochranu, tak i zemi původu. Stačí zmínit parmezán či parmskou šunku. Ale podle CETA Kanada uznala jen asi 40 italských značek z celkově 292.

CETA tak pro Italy představuje velké riziko padělání produktů. Asociace zemědělských producentů Itálie se tak postavila za svého nového ministra. CETA je podle nich „chybná a riskantní.“ Nemluvě o riziku glyfosátu, který je v Kanadě používán.

I ve vládním programu je opozice vůči CETA s tím, že představuje zásadní omezení ochrany práv občanů, včetně produktů nejvyšší kvalita „Made in Italy.“

Italský postoj vůči CETA koliduje se snahou Evropské komise, která se chce zaměřit na další dohody o volném obchodu s dalšími zeměmi a regiony především tváří v tvář Trumpovi.

V procesu je dohoda s Japonskem, která má zrychlený režim schvalování, protože se Evropská komise chce vyhnout veřejným protestům, které provázely schvalování CETA.

Komise doufá, že nyní lídři podepíšou dohodu na summitu v červnu spolu s dohodou se Singapurem, takže obě dvě vstoupí v platnost už v polovině roku 2019.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.