Vědro přeteklo. Německo obrací v migrační politice?

Výroky a prognózy z časů „vítací kultury“ byly mimo realitu či dokonce klamné, napsaly prestižní německé noviny Frankfurte Allgemeine Zeitung na adresu azylové politiky posledních let.

Německý Frankfurter Allgemeine (FAZ) píše, že kancléřka měla tři roky, aby se rozloučila se svou chybnou uprchlickou politikou. Teď už ji CSU nechce dát ani 14 dní. A v Unii tiká bomba.

Ne, CSU nechce dát kancléřce ani 14 dní, aby pro migrační otázku našla „evropské řešení“, o které se již dlouho snaží. Ministerský předseda Bavorska Markus Söder řekl, že „důvěryhodnost je na konci.“ Söder je motivován blížícími se zemskými volbami. CSU se bojí o ztrátu absolutní většiny, ale to není jediný důvod, proč Söder a Horst Seehofer postupují ruku v ruce proti Angele Merkelové.

CSU namířila své citlivé antény, píše FAZ, a cítí, že po skandálu úřadů pro migraci a uprchlíků (BAMF) a po vraždě Susanny F. to už není jen Bavorsko, které nemíní čekat na řešení, která by také vzhledem k náladě v mnoha zemích EU nikdy nemusela přijít.

CSU prostě nebude čekat, až se i v Německu objeví vzpoura a uchopí politickou situaci. Nejen to, jak se zacházelo s uchazeči o azyl a vražda mladé dívky ukazují, jak všechny ty výroky a prognózy ze zlatého času „vítací kultury“ byly mimo realitu, dokonce, píše FAZ, byly klamné. Prostě nepřišli jen uprchlíci, kteří potřebují ochranu, ale také kriminálníci, kazatelé nenávisti a teroristé. A přišli doktoři a zdravotní sestry, ale také tisíce analfabetů. Přišli ti, kteří se chtějí integrovat, ale také migranti, kteří chtějí jen využívat německý sociální systém.

Plán Merkelové a heslo „wir schaffen das“ už dnes zní mnoha Němcům jako výsměch. Protože Německo to nedokázalo – nedokázalo důkladně a rychle prověřit žádosti o azyl a nedokázalo vyhostit odmítnuté uchazeče o azyl. Skandál BAMF, v němž je patrné přetížení dané masovou imigrací, tak říkajíc znamenal, že vědro nedorozumění přeteklo.

A nejhorší, tvrdí FAZ, jsou chyby a selhání u vraždy Susanny F., kdy Iráčan podezřelý z vraždy se klidně mohl vrátit do své domoviny, do níž ovšem nesměl být vyhoštěn.

Kancléřkou plánované rozdělování migrantů v EU se neuskutečnilo. Spor o migrační politiku se vyvíjel, a jak řekl bývalý italský premiér Prodi, k největší tikající bombě v Evropě.

Exploze sudu s prachem neohrožuje jen CDU/CSU, a tím i Merkelovou a její funkci. Ne, zápalná šnůra začala hořet, když se na místo ministra vnitra dostal Horst Seehofer. I když je flexibilní, nikdo si přeci nemohl myslet, že zrovna v této funkci Seehofer zapomene na vše, co už Merkelové ohledně uprchlické politiky říkal dlouho. A to už vůbec ne ve volebním roce, kdy CSU má pocit, že stojí u propasti.

Když CSU i kancléřka zůstanou tvrdí, a kancléřku podpoří ze snadno pochopitelných důvodů její poslanci, pak stojí spojenectví CDU/CSU před koncem, stejně jako koalice. Bude to CSU riskovat, a to kvůli dvou týdnům?

Je ovšem pravda, že kancléřka Merkelová měla tři roky, aby se oprostila od chybné politiky. Jenže na ničem nelpěla tak, jako na svém podzimním rozhodnutí vítání, uzavírá FAZ.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.