Austrálie bude projednávat zákon proti zahraničnímu vměšování

Reuters. Austrálie se chystá na projednání zákonů, které mají omezit možnosti vlivu Číny na domácí politiku. Čína představuje největšího obchodního partnera Austrálie. V posledních letech australské exporty na čínský trh značně rostly. Přijetí nového zákona bude znamenat další zátěž pro vzájemné vztahy.

Zákon zřejmě znemožní čínské firmě Huawei Technologies dodávat zařízení pro australskou mobilní síť, která bude mít brzy charakter 5G. Důvodem jsou obavy o národní bezpečnost. Australská strana se obává přístupu čínského výrobce k australské telekomunikační síti.

Australští vinaři apelovali na vládu, aby se pokusila současné napětí mezi Čínou a Austrálii naopak zmírnit diplomaticky. Napjaté vztahy se podle nich promítají do přístupu k čínskému trhu. Čína představuje významného dovozce zemědělských výrobků a komodit z Austrálie

Vztahy mezi Austrálii a Čínou se zhoršily před dvěma lety, kdy byla Čína obviněna z vměšování se do domácí politiky země. To ovšem čínská strana odmítá.

Více o vzájemných vztazích obou zemí v poslední době se dočtete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.