Čína hrozí zavést cla na americké dovozy ropy

Reuters.  Tento krok by mohl značně poškodit obchod, který během posledních dvou let rostl a má nyní hodnotu 1 miliardy dolarů za měsíc. Na konci minulého týdne sdělil americký prezident Trump, že Spojené státy zavedou cla na čínské výrobky v hodnotě 50 miliard dolarů.

Čína v pátek sdělila, že v odvetě by zavedla cla na americké komodity, včetně ropy.  Cena akcii firem ExxonMobile a Chevron v pátek klesla o 1 až 2 % hodnoty. Ceny ropy klesly o asi 5 %.

Podle analytika Stephena Innese je eskalace obchodní války velmi nebezpečná pro ceny ropy. Důvodem je, že je nyní na ropném trhu obecně velmi zásadní období. V důsledku dohody o omezení těžby mezi OPECem a Ruskem došlo k nárůstu cen. V případě, že by americký ropa odpadla z čínského trhu, Saúdská Arábie a Rusko už oznámily, že by reagovaly flexibilně a zvedly svoje vývozy. Pomohlo by to také Íránu, což by nejspíš rozzuřilo Trumpa.

Čínská agresivní reakce překvapila řadu lidí z ropného byznysu. Jak tvrdí další odborníci, Čína nemá z amerických sankcí obavy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.