Řecko a Makedonie podepsaly historickou dohodu o změně jména

Reuters. Makedonie a Řecko v neděli podepsaly historickou dohodu o názvu Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, která ukončila skoro 3 desítky let starý spor o jméno.

Republice Severní Makedonie, jak zní nový název země, se tak otevírá možnost vstupu do Evropské unie a do NATO.

Dohoda stále potřebuje, aby ji přejaly parlamenty obou zemí. V případě Makedonie je potřeba navíc referendum. Výsledky nejsou zdaleka zaručeny, protože v obou zemích má dohoda a nový název řadu protivníků. V Makedonii prezident země už sdělil, že dohodu nepodepíše. V Řecku přežila Tsiprasova vláda hlasování o nedůvěře, které dohoda vyvolala.

Změnu názvu také doprovázely protesty na obou stranách – v Řecku i v Severní Makedonii. 70 % Řeků je proti. Ve vesničce Psarades, kde byla dohoda podepsán, zvonily zvony kostela na znamení smutku. Asi o 30 km dále se konala demonstrace proti názvu, které se účastnilo 3000 lidí.

Dalším problémem je postoj Moskvy, která tuto dohodu nepodporuje. Důvodem je skutečnost, že se tak Makedonii otevírají dveře do NATO, jak upozornil James Ker-Lindsay z London School of Economics.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.