Azylová politika CDU a CSU: rozhodnutí odloženo

Kancléřka Merkelová dostala od CSU dva týdny na celoevropské řešení, které má přinést summit EU na konci června.

Zásadní zlom v azylovém sporu nenastal, ale řešení se taky nenašlo, informuje ARD Tagesschau. Kancléřka Angela Merkelová prozatím akceptovala „masterplan“ Horsta Seehofera, ale hledá dál evropskou cestu a hrozí kompetencemi ohledně směrnic.

Pondělí mělo být dnem rozhodnutí v azylovém sporu mezi CDU a CSU, ale obě dvě strany spor odsunuly na konec června. Do té doby má Merkelová čas najít řešení s ostatními zeměmi EU.

CSU oznámila po schůzi předsednictví, že v otázce vyhoštění uprchlíků na hranici hlasovali jednotně. A i rozhodnutí pro plán Seehofera získalo jednohlasnou podporu.

Pokud se na summitu EU ve dnech 28. a 29. 6. nenajde řešení s evropskými partnery, pak budou na hranicích zamítáni všichni, kteří byli registrováni jako uprchlíci v jiné zemi. Poté, co CSU z Mnichova oznámila své rozhodnutí, předstoupila před novináře Merkelová. Nechala si schválit svůj kurz uprchlické politice předsednictvem CDU. Prý mají obě dvě strany stejný cíl, tedy podstatně zmenšit migraci do Německa. Zájmy německé a evropské musejí být v souladu, řekla Merkelová.

Merkelová znovu řekla, že vykazování migrantů od hranic nemůže být unilaterální, a ne k tíži třetích zemí. I po skončení summitu chce o výsledku hovořit se svou stranou a pak s CSU. Takže zde není žádný automatismus pro vykazování migrantů od 1. července.

Seehofer před tiskem hovořil o „zásadním sporu“ s kancléřkou. Jde o funkčnost právního státu a o důvěryhodnost strany, dodal Seehofer. CSU je pro evropské řešení, ale když není možné, pak musí existovat vykazování od německých hranic.

I když byl prozatím spor obroušen, i tak hrozí další konflikty v koalici. Například Seehofer si přeje nejen vyhošťování od hranice, ale také změnu podpory. Seehofer chce platby uprchlíkům masivně zkrátit a téměř zcela je předělat na věcné plnění. Je zde i přechodné období, v němž bude uchazeč o azyl dostávat jen základní potřeby, než bude mít nárok na dávky sociální pomoci. Seehofer chce tuto dobu prodloužit z 15 na 36 měsíců.

To se nebude líbit SPD, která hovoří o „šikaně“ uprchlíků. Sociální demokrat Oppermann se domnívá, že moc Merkelové mizí a že ať už do dopadne jakkoliv, Merkelová se z konfliktu dostane těžce poškozená. Konflikt mezi ní a Seehoferem je ojedinělý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.