Kim Čong-un je na návštěvě Číny

AP. Severokorejský lídr Kim Čong-un je na dvoudenní návštěvě Číny, kde se očekává, že bude diskutovat o severokorejském jaderném programu po summitu s amerických prezidentem Trumpem. Jde o očekávanou návštěvu, která podtrhuje význam Číny pro denuklearizaci Korejského poloostrova. USA se na Peking spoléhaly při svojí politice vůči Kimovi, ale nynější návštěva je spojena s novým napětím mezi USA a Čínou kvůli obchodu.

Prioritou Číny bude prosadit v rámci jednání o mírovém procesu se Severní Koreou, že bude Peking do takové dohody zařazen a že po jejím dosažení nebude nutné, aby na poloostrově zůstávaly jednotky americké armády, sdělila agentuře AP Bonnie Glaserová z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu.

Podle názoru docenta Renmin University v Pekingu Čenga Siao-che je frekvence Kimových návštěv v Číně „bezprecedentní“ . Dnešní návštěva byla ale na rozdíl od té předchozí čínskými médii ohlášena. Podle Čenga je to pokrok, který ukazuje, že se Čína posouvá ke zdravějšímu vztahu se Severní Koreou.

Přílet severokorejského lídra do Pekingu doprovázely velmi striktní bezpečností opatření.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.