USA odsoudily Rusko za narůstající počet politických vězňů

AP. Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa vyzvala Rusko, aby propustilo podle slov vlády narůstající počet politických a náboženských vězňů. USA varovaly ruskou vládu před tím, že se vrací ke starým sovětským praktikám a neposkytuje zadrženým práva.

Odsouzení přišlo v době, kdy se diskutuje možnost summitu mezi Trumpem a Putinem a kdy Trumpova administrativa čelí pokračující kritice, že  není vůči Rusku dost tvrdá.

Ministerstvo zahraničí USA je znepokojeno kvůli tomuto problému a dodalo, že počet vězňů tohoto typu v Rusku přesáhl číslo 150. Číslo ministerstvo čerpá z podle vlastního hodnocení věrohodných informací organizací na ochranu lidských práv.

V prohlášení zazněla jména režiséra Olega Sencova, šéfa čečenského oddělení organizace Memorial Ojuba Titijeva či představitele Svědků Jehovových a Scientologické církve a asi desítkuy následovníků tureckého teologa Saida Nursího v Rusku.

Ruská ambasáda v USA prohlášení nekomentovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.