Migrace: Macron jako zachránce Merkelové v nouzi

Žádná reforma EU se nekoná. Německá kancléřka ale získala podporu francouzského prezidenta v otázce nutnosti celoevropského řešení migrace.

Francouzský prezident Emmanuel Macron posílil kancléřku v migrační krizi. A kancléřka Merkelová mu na oplátku vyšla vstříc ohledně rozpočtu eurozóny.

Revoluce v EU se zatím nekoná. Macronovy plány, které oznámil před rokem, už ztratily svůj jas. Merkelová je sice stále u moci, ale nikdy neměla velké ambice něco měnit. Pro ni to nejsou vize, jí jde především o politické přežití. A nikoho k tomu nepotřebuje tolik, jako právě Macrona, napsal rakouský list Kurier.

Prezident v doprovodu celé vlády odcestoval do zámečku poblíž Berlína. Již měsíce připravované setkání se mělo věnovat především reformám eurozóny. Ale jedno téma přebilo vše ostatní: ultimátum CSU kancléřce. Pokud do 1. července nedodá evropské řešení, bude ministr vnitra Horst Seehofer jednat bez jejího souhlasu a bude vyhošťovat uchazeče o azyl přímo na německé hranici. Což by vyústilo ve vyhození Seehofera z vlády a následně asi i v rozpad koaliční vlády.

Merkelová se může na Macrona v tomto ohledu spolehnout. Francouzský prezident řekl, že národní řešení nepomůže, je potřeba více jednoty a solidarity, jak v EU, tak mimo ni.

Merkelová potřebuje německo-francouzský soulad, protože jinak může těžko být šance na evropskou shodu. Co se migrace týká, jsou Merkelová a Macron na stejné straně. Oba dva se zavázali k zahraniční politice, která bude bojovat proti kořenům uprchlictví a vyřazení band pašeráků lidí. Mají být posíleny vnější hranice EU a tím pádem i Frontex. A postižené země musí dostat podporu, Merkelová uvedla Itálii.

Macron dříve požadoval zřízení záchytných táborů migrantů v severní Africe, ale nakonec se od této myšlenky odvrátil. Ani Komise v tomto ohledu nic neplánuje a africké vlády podobné plány také odmítají.

Merkelová chápe, že evropské řešení bez Macrona není možné, a také Francouzi potřebují Merkelovou, shrnuje Kurier.

Bez německé vlády se nebudou nikdy realizovat Macronovy reformní návrhy, jako je například samostatný rozpočet pro eurozónu. Kancléřka, která stále jen říkala ne, tentokrát dala myšlence zelenou. Řekla, že prostředky by měly být využity na investice, které by zajistily ekonomickou konvergenci zemí eurozóny. Ale o konkrétní částce nehovořila.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.