Německé vývozy zbraní letos klesnou

Reuters.  Podle zdrojů z německé vlády bude Německo v letošním roce vyvážet o 9 % méně zbraní než v roce 2017. Vývoz zbraní v Německu reguluje vláda a ta rozhodla, že letošní prodeje budou dosahovat něco kolem 6,24 miliard euro, což je asi o 600 milionů méně.

Německo patří k pěti největším vývozcům zbraní podle informací SIPRI, ale celé téma je poměrně citlivé vzhledem k dějinám druhé světové války. Vláda Angely Merkelové v únoru souhlasila s tím, že letošní vývozy omezí a že bude pracovat na kontrole vývozů z EU.

S ohledem na povolení vývozů pro země nečleny NATO a EU došlo k nárůstu o asi 100 milionů euro, k 3,795 miliard euro. Je to spojené s nákupy válečné lodě pro Alžírsko nebo ponorky pro Egypt, sdělil agentuře Reuters vládní zdroj v Berlíně.

Německo je také první členská země EU, která zavedla kontroly po dodání. Tyto inspekce se v roce 2017 konaly v Indii a ve Spojených arabských emirátech. Žádná pochybení se tehdy nenašla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.