Přebytek ve výši 1,4 bilionů dolarů, o kterém Trump ale nemluví

Spojené státy mají agregovaný přebytek tržeb s Čínou v hodnotě 20 miliard dolarů. Proč by toto číslo mohlo být přesnější, než je jenom obchodní bilance?

Agentura Bloomberg uvádí, že Deutsche Bank spočetla dopad prodejů amerických firem. Ekonom Čang říká, že důraz na obchodní bilanci je „klamavý“.

USA mají přebytek s Čínou ve výši 20 mld. dolarů a 1,4 bilionů dolarů se zbytkem světa.

Ano, není to obchodní bilance. Tam USA mají roční deficit více než 330 miliard s Čínou a asi 550 mld. dolarů se zbytkem světa. Jde o tzv. agregovaný přebytek tržeb, který měří jak přímý obchod, tak i prodej nadnárodních firem, vyplývá z výzkumu Deutsche Bank.

Agregované tržby se dívají jak na obchod, tak i na prodej dceřiných firem. Pouhý pohled na deficit obchodu ve zboží a službách je zavádějící a nezachycuje skutečnou váhu amerických obchodních zájmů. Zatímco data obchodu a korporátní se obvykle nekombinují, když se sečtou obchodní data, prodeje amerických firem v zahraničí a zahraničních firem v USA, pak americké firmy prodaly více do zbytku světa, nebo jiné země prodaly do USA, píše Čang z Deutsche Bank.

Trumpova posedlost obchodním deficitem USA vede ke konfliktům, jak ukázal summit G7. Nyní se blíží obchodní válka s Čínou.

Čína má problém brát vážně masivní obchodní deficit s USA, i když čínští spotřebitelé mají víc iPhonů a kupují víc aut od GM než američtí spotřebitelé, jen tyto výrobky nejsou Číňanům dodávány přes americký export, ale přes čínské dceřiné firmy amerických nadnárodních korporací.

Takže místo deficitu obchodu vidí Deutsche Bank menší, ale rostoucí přebytek. Což ukazuje rostoucí poptávku čínských domácností po zahraničních statcích a službách, částečně je to vedeno i efektem bohatství z čínského realitního boomu.

Takto viděno měly USA přebytek tržeb i s dalšími zeměmi, Mexikem a Kanadou, ale deficit s Japonskem a Německem.

Někteří říkají, že Čangova metoda ale není dobrá, že srovnává jablka a hrušky.

Zástupce CFR (Rada pro mezinárodní vztahy) je toho názoru, že agregované tržby vytváří větší problémy, než řeší. Data o prodejích jsou užitečná, ale agregace jen vede ke zmatkům. Není to dobrý způsob, jak se dívat na obchod.

Ukazuje to jistě, že zájmy amerických firem se neshodují se zájmy amerických pracovníků, protože americké firmy mohou mít prospěch z růstu v zahraničí, aniž by vyvážely z USA a zaměstnávaly americkou pracovní sílu.

Takže hrubé tržby vypovídají o globální pozici firem vlastněných USA. Čína jistě při odvetě zváží, na jaké americké firmy působící v Číně by se zaměřila, kdyby obchodní válka eskalovala.

Čang nicméně tvrdí, že odveta proti firmám v Číně se může dotknout i USA. Úspěch firem v zahraničí je podpora pro americkou ekonomiku a také částečně vysvětluje, proč je nezaměstnanost v USA menší, než u hlavních obchodních partnerů.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.