Spojené státy daly sbohem Výboru pro lidská práva OSN

Reuters. USA oznámily, že odcházejí z Výboru pro lidská práva OSN. Důvodem má být, že výbor je podle Spojených státu „licoměrný a zaujatý“ proti Izraeli, napsala agentura Reuters.

Velvyslankyně USA při OSN Nikky Haleyová přitom obvinila Rusko, Čínu, Kubu a Egypt, že blokují snahy USA o reformování výboru. Kritizovala ale také země, které sdílejí americké hodnoty, že nebyly ochotné k tomu změnit status quo.

Odchod USA z Výboru pro lidská práva OSN je další krok v řadě, kdy se Spojené státy stáhly z mnohostranného formátu. Podobně tomu bylo v případě Pařížské dohody o klimatu a tzv. jaderné dohody s Íránem. K oznámení o odchodu došlo také v době, kdy Spojené státy čelí kritice za svůj postup na mexicko-amerických hranicích. Zde dochází k násilnému oddělení dětí od rodičů v rámci boje proti nelegální migraci. Předseda Výboru pro lidská práva nazval tyto kroky americké vlády za politiku „bez svědomí“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.