Trhy padají a Peking obviňuje Washington z vydírání

Americký prezident Donald Trump už navrhuje cla na čínský import ve výši 200 mld. dolarů. Čína obviňuje USA z vydírání.

Začíná to být ošklivé, píší noviny Asia Times. Spor mezi USA a Čínou začíná přerůstat do obchodní války. Trump totiž uvažuje o dalších clech, tentokrát na čínské dovozy ve výši 200 mld. dolarů. Toto dodatečné zboží by mohlo být zatíženo clem ve výši 10 %. Takové clo by mělo vejít platnost, pokud Čína odmítne změnit své chování, nebo zavede svá vlastní cla. Trump uvedl, že Čína zřejmě nemíní změnit způsob, jak se dostává k americkému duševnímu vlastnictví a technologiím. Místo toho, aby to změnila, tweetoval Trump, Čína vyhrožuje americkým firmám, pracovníkům a farmářům, kteří nic špatného neprovedli.

Tato slova vyvolala šoky na asijských trzích, šanghajský index spadnul, propadl se i japonský Nikkei.

Jádrem sporu je rostoucí obchodní deficit mezi USA a Čínou. V roce 2017 zaznamenaly USA deficit ve výši 375,2 mld. – ten ovšem nezahrnuje služby.

Peking se ale rozčílil a ministerstvo obchodu obvinilo Američany z vydírání. Ministerstvo přímo uvedlo, že „takovéto praktiky, vytváření extrémního tlaku a vydírání, jsou v rozporu s konsensem, kterého obě strany dosáhly během jednání a jsou zklamáním pro mezinárodní společenství“.

Obchodní válka vedená Spojenými státy, dodal mluvčí ministerstva, je jak proti tržním zákonům, tak proti vývoji dnešního světa. Podkopává zájmy amerického a čínského lidu, zájmy firem i lidí po celém světě.

Realitou se zdá být, že Čína nebude mít příliš možností pro celní odvetu, neboť dováží americké zboží jen za 129,8 mld. dolarů. Stejně tak širší plán USA zabrzdit čínskou politiku Made in China může být naplněn jen po dlouhé a trpké obchodní válce.

Jeden z analytiků přímo tvrdí, že Čína ustoupí od svých průmyslových plánů jen tehdy, když budou opatření Spojených států  ohledně obchodu dostatečně tvrdá a budou trvat dost dlouho na to, aby ohrozila příliv zahraniční měny do Číny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.