V Polsku narůstají spekulace ohledně zdraví šéfa PiS Kaczyńského

Faktický lídr Polska nebyl k vidění na veřejnosti od konce dubna a jeho zdravotní stav je utajován. Začalo se spekulovat o možném nástupci.

V Polsku se spekuluje ohledně zdraví předsedy nejsilnější politické strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Ten byl v dubnu přijat do nemocnice a ani po nedávném propuštění se neobjevil na veřejnosti. Chyběl i na slavnostním odhalení sochy svého bratra Lecha Kaczyńského, který zemřel po pádu letadla v roce 2010. Akce se zúčastnilo vedení strany i premiér Mateusz Morawiecki.

Jaroslaw Kaczyński, který je považován za faktického lídra Polska, byl přijat do nemocnice na konci dubna. Nejprve se hovořilo o problémech s kolenem, později se na veřejnosti objevily informace, že hospitalizace souvisela s „život ohrožujícím“ zdravotním problémem. Konkrétní informace jsou ale utajovány, což jen posiluje spekulace o zdraví předsedy PiS. Na veřejnosti nebyl viděn od dubna.

S těmito spekulacemi souvisejí i úvahy o tom, kdo by mohl 69letého Kaczyńského případně nahradit. Ministr vnitra a jeden z významných představitelů PiS Joachim Brudziński už podobné spekulace odmítl. „Předseda má plnou kontrolu nad stranou a neplánuje politický důchod.“, řekl pro polskou televizi.

Jenže jeho slova jen posílila další spekulace. Sám Brudziński patří ke klíčovým spojencům předsedy PiS a mohl by se považovat za jeho potenciálního nástupce. Než se stal ministrem vnitra, působil ve funkci všemocného tajemníka strany. Ovšem mezi možnými nástupci nefiguruje sám, výzkum veřejného mínění ukázal popularitu premiéra Morawieckého a také bývalé premiérky Beaty Szydlo. Konkrétně Morawiecki patří mezi Kaczyńského protegé.

Pak je tu ještě ministr spravedlnosti, který organizoval reformu soudnictví, Zbigniew Ziobro. Ten stojí v čele malé politické strany Solidarna Polska, která kandidovala na jedné kandidátce s PiS.

Ilustrační obrázek: Autor – Silar – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59359109

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.