Americký průmysl kritizuje cla na čínské dovozy

Podnikatelská lobby v USA varuje před dopady obchodní války s Čínou na americké zpracovatele, zemědělce i spotřebitele.

Cla na čínské dovozy ve výši 50 mld. dolarů narazila na opozici z americké podnikatelské komunity, napsaly noviny Financial Times (18/06/2018 tištěné vydání). V těchto kruzích se po vítaném snížení daní a omezení regulace změnila nálada. Dvě největší lobbystické skupiny, které zahrnují i Americkou obchodní komoru, upozornily, že cla a odvetná opatření poškodí nakonec americké zpracovatele, zemědělce i spotřebitele.

Není to správný přístup, uvedl Tom Donohue, předseda Americké obchodní komory, riziko obchodní války není řešením problémů v obchodě. Myslí tím především obavy z diskriminační politiky Číny, které sdílí s Trumpovou administrativou. Index obchodních podmínek se zhoršil a 40 % vrcholných manažerů uvádí, že americká cla a odvetná opatření poškodí jejich byznys.

Silné zisky a důvěra v americkou ekonomiku zvýšily optimismus, i díky daňové reformě. Ale bývalý hlavní ekonomický poradce Gary Cohn varoval, že obchodní válka může zisky z daňové reformy vymazat.

Manažeři se obávají, že Trumpova rétorika, s níž nikdy nesouhlasili, se nyní stala reálnou politickou záležitostí. Jeden ze zástupců americké obchodní komunity říká, že je v mezinárodním obchodě již třicet let, ale nikdy neviděl něco tak potenciálně nebezpečného pro vládu práva. Obchodní roztržka, to se stává. Ale obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami je velmi nebezpečná.

Jiné hlasy z automobilového průmyslu říkají, že Trumpovy obavy z Číny jsou legitimní, ale obchodní válku nakonec nikdo nevyhrává.

Dřívější Trumpovo oznámení o clech na ocel a hliník korporátní sféru rozdělilo. Zástupci domácích zpracovatelů kovů byli potěšeni. Například manažer US Steel řekl, že firma bude moci vytvořit 800 pracovních míst poté, co jim „třicet let jiné země sypaly písek do očí.“

Jenže jiní manažeři předpokládají, že cla povedou sektor k tomu, že se bude bát investovat a náklady budou muset být přeneseny na zákazníky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.