Odvetná cla EU platí od pátku

Evropská unie zavedla odvetná cla vůči Spojeným státům, která se týkají tradičních amerických výrobků.

Jde do tuhého. V pátek vstupují v platnost odvetná cla EU. Byla uvalena na tradiční americké produkty. A čeká se na reakci amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Komise sdělila, že odvetná cla EU na USA budou platit od pátku. Jde o reakci na cla, která Trump uvalil na ocel a hliník.

Opatření cílí na seznam produktů ve výši 2,8 mld. euro. Kromě oceli se budou týkat whisky, arašídového másla, motorek a džínsů. Původně měla cla platit až od 1. července.

Obchodní eurokomisařka Cecilia Malmströmová uvedla, že nechtěla, aby k této situaci došlo. Ale kvůli jednostrannému opatření ze strany USA pak EU neměla na výběr. Když USA cla zruší, pak tak učiní i EU.

EU se nadále domnívá, že opatření USA porušují pravidla WTO. EU odvetná cla také řádně ve WTO nahlásila.

A Brusel nyní napjatě očekává, co na to Trump. On Evropanům neustále předhazuje, že poškodí americkou ekonomiku vysokými obchodními přebytky. A pokud by Evropané uvalili odvetná opatření, pak už hrozil zase cly na auta. To by dramaticky zasáhlo především německé výrobce.

Komise se ovšem tak připravuje na možné druhé kolo cel. Ty by mohly od roku 2021 zasáhnout další americké výrobky ve výši 3,6 mld. euro.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.