Premiérka Mayová prosadila zákon o Brexitu bez ústupků parlamentu

AP.  Britské vládě Theresy Mayové se ve středu podařilo prosadit zákon o Brexitu na středečním jednání parlamentu v Londýně. Zákon o odchodu z EU se kabinetu nakonec povedlo těsně prosadit bez toho, aby byla v tomto procesu posílena role britského parlamentu. Zákon dostal také zelenou od britské Sněmovny lordů. Nový zákon vstoupí v platnost po podpisu královnou.

Mayová přitom v posledních týdnech čelila silné opozici v řadách konzervativců s proevropskými názory. Porážce se jí podařilo vyhnout sliby o tom, že parlament dostane „smysluplné slovo“ při dokončování odchodu Velké Británie z EU, tedy ještě před březnem 2019. Původně se tato opozice snažila docílit toho, aby se vláda musela vrátit k jednání v EU v případě, že by se poslancům obsah dohody nelíbil. Jenže vláda tvrdila že to podlomí její vyjednávající pozici vůči EU.

Zákon o odchodu Velké Británie byl po ústupcích obou stran přijat s výsledkem 319 pro a 303 proti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.