Rusové a Saúdové plánují navýšit těžbu, ale Írán je ostře proti

Na pátečním jednání OPECu a Ruska o navýšení těžby ropy dojde nejspíš ke sporům. Írán, Irák, Venezuela a Alžírsko navýšení těžby odmítají. Pro jsou Saúdská Arábie a Rusko.

Írán s předstihem uvedl, že OPEC těžko dosáhne dohody ohledně těžby ropy, což znamená, že dojde ke střetu mezi ním a Ruskem a Saúdy. Ti chtějí, aby se produkce navýšila od července a mohla tak pokrýt globální poptávku. O situaci na ropném trhu před pátečním jednáním napsala agentura Reuters.

OPEC se sejde v pátek, jeho úkolem je určit politiku těžby a reagovat na výzvy Donalda Trumpa a Číny, aby se snížily ceny ropy a podpořila se globální ekonomika vyšší těžbou.

Saúdská Arábie a Rusko postupně navrhly zmírňovat snížení produkce, které se začalo realizovat od roku 2017. Proti jsou Írán, Irák, Venezuela a Alžírsko.

Íránský ropný ministr uvedl, že nevěří tomu, že na schůzce může dojít k dohodě. OPEC nemá co dostávat instrukce od Trumpa. OPEC není součást amerického ministerstva energetiky. Íránský ministr také řekl, že nárůst cen ropy je především vina Washingtonu, který uvalil sankce na členy OPECu – Írán a Venezuelu.

Trump vyzval OPEC, aby zvýšil těžbu a Rusové i Saúdové uvedli, že svět potřebuje víc ropy. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že ropná poptávka nejvíce roste ve třetím kvartálu a že by mohlo dojít k deficitu, kdyby nebyla učiněna opatření.

Rusko chce, aby došlo k navýšení těžby o 1,5 millionů barelů za den, což by de facto zničilo snížení těžby ve výši 1,8 mb/d, který pomohl narovnat trh v posledních 18 měsících. Ceny se pak zvýšila na 75 dolarů za barel, zatímco v roce 2016 klesly až k 27 dolarům.

Nejen Írán, ale i Irák, Venezuela a Alžír uvedly, že jsou proti navýšení produkce, navzdory výpadkům těžby v zemích jako je Libye a Venezuela.

Růst poptávky překvapil analytiky, roční nárůst je větší než 1,5 %, globální, spotřeba ropy by měla příští rok dojít na 100 mb/d.

Írán a Irák budou proti navýšení výstupu, protože toto opatření jde proti předchozí dohodě, která hovoří o udržení dohody do konce roku. Obě dvě země těžko navýší výstup, Írán má proti sobě opět sankce USA, které dopadnou na jeho ropný průmysl a Irák má problémy ve výrobě.

Dokonce i spojenci Saúdů jsou proti navýšení těžby, tedy Kuvajt i Omán. Další zdroj prozradil Reuters, že saúdsko-ruský návrh navýšení výstupu o 1,5 mb/d je jen taktika, aby donutily ostatní na menší navýšení 0,5-0,7 mb/d.

Saúdové a jeho spojenci z Perského zálivu mohou těžbu navýšit. Rusko navíc tvrdí, že omezení nabídky po moc dlouhou dobu vyvolá příliš velký nárůst výstupu v USA. Zástupce Lukoilu tvrdí, že škrty produkce by měly být sníženy na polovinu, Lukoil by se dostal na úroveň produkce během dvou tří měsíců.

Páteční schůzka bude tedy vzhledem k odlišným postojům jednotlivých zemí velice napjatá. Pro jakékoliv rozhodnutí OPEC je nutná jednomyslnost. V roce 2011 se nepodařilo dohodnout navýšení produkce, když došlo k výpadkům v Libyi. Tehdy schůzka skončila bez společné deklarace a Ali ai-Naimí uvedl, že je to nejhorší setkání OPEC všech dob.

Jako by toho nebylo málo, pak Írán a Venezuela chtějí, aby se v OPEC probraly sankce proti oběma zemím, ale to už sekretariát odmítl.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.