USA se rozloučily se západními hodnotami

Odchod USA z Výboru pro lidská práva OSN nebyl vůbec překvapivým krokem. Washington měl s touto organizací vždy problém.

Spojené státy odešly z Výboru pro lidská práva při OSN. Nebylo to překvapivé rozhodnutí, protože USA měly k tomuto výboru vždy značné výhrady, napsal pro noviny Rosbalt politolog Ivan Preobraženskij. Argument o Izraeli byl pro Washington jen vhodná výmluva. A byl to právě Izrael, který v tomto kroku USA podpořil. Izrael je častým terčem kritiky Výboru, takže není divu, že právě Benjamin Netanjahu vyjádřil USA svoje díky za toto rozhodnutí. Rozhodnutí prý podtrhuje lídrovské kvality současné americké administrativy, zaznělo z Tel Avivu.

Tato pozice Izraele také není žádných překvapením. Země je už týdny v centru kritiky za svoje kroky proti Palestincům, zatímco USA tyto kroky považují za nutnou obranu a blokují v Radě bezpečnosti pokusy arabských zemí a jejích spojenců izraelské kroky odsoudit.

Výbor pro lidská práva při OSN vznikl až v roce 2006. Vedle USA se na jeho práci podílí 47 zemí. Američané sice do této organizace vstoupili po dlouhém zvažování, ale pochybnosti ohledně tohoto kroku trvaly. Jenom osobní pozice prezidenta Baracka Obamy umožňovala zemi zůstat v této struktuře.

Současný poradce pro národní bezpečnost John Bolton byl velvyslancem USA při OSN v době vzniku Výboru. A patřil k jeho odpůrcům. Je tedy zřejmě, že měl také co do činění se současným rozhodnutím.

Současný předseda Výboru Zeid Ra’ad Zeid Al-Hussein patřil v poslední době k otevřeným kritikům americké migrační politiky. Ve Washingtonu, který je už kritizován také ze strany evropských spojenců i domácí opozicí, to nemohlo nevyvolat podráždění.

Pokud by USA zůstaly i nadále členy Výboru, pak by to pro ně také znamenalo, že by se tato struktura OSN vměšovala do jejich vnitřní záležitostí, což bylo zřejmě důvodem, proč se USA z Výboru stáhly. I když pro Washington je samozřejmě pohodlnější argumentovat Izraelem.

USA tradičně nepřijímají žádné názory na dodržování lidských práv na jejich území. Je to stejné jako, že v případě voleb se nesmějí procesu účastnit žádné pozorovatelské mise.  Vládnoucí elita v USA nemá zájem o názory zastánců lidských práv.

Spojené státy se dávno snaží si téma lidských práv přisvojit a rozhodovat o tom, kdo je dodržuje a kdo nikoliv. V souvislosti s cynickou a merkantilistickou politikou Donalda Trumpa, míní dále článek, tu není ani žádná šance na to, že by USA mohly jít příkladem v dodržování lidských práv. Což je zřejmě další důvod, proč se Washington rozhodl Výbor pro lidská práva OSN opustit.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.