Výzkumy veřejného mínění v Německu: ne bojkotu MS ve fotbale, ano zpřísnění azylové politiky

Němci většinově podporují důsledné vyhošťování ze země, jsou proti bojkotu mistrovství světa v Rusku a s prací současné vlády je spokojena jen menšina.

Podle průzkumů ARD DeutschlandTrend je široká většina občanů Německa pro důsledné vyhoštění ze země. Ale bojkot mistrovství světa ve fotbale v Rusku většina naopak odmítá.

Měli by němečtí politici odjet na mistrovství světa ve fotbale nebo snad přímo mistrovství bojkotovat? 69 % občanů Německa takový bojkot nepovažuje za přiměřený.

Němci jsou rozpolceni v tom, zda bylo správné, že Rusko dostalo možnost mistrovství světa ve fotbale pořádat. 45 % to bere jako správné, 42 % si myslí, že to bylo chyba. Pokud porovnáme podobné dotazování vzhledem k Olympiádě v Soči, pak si tehdy myslelo celých 57 %, že to byla chyba.

V Německu se aktuálně diskutuje o opatřeních souvisejících s uprchlíky. Vždyť Seehofer chtěl tento týden představit svůj „mistrovský plán“, jenže místo toho to ve vládě vře.

Obyvatelstvo má ovšem jasný názor: odmítnutí žadatelé by měli být důsledně vyhošťováni tvrdí 86 % dotazovaných. A zřízení tzv. „kotvících center“ k přijímání uprchlíků schvaluje 61 % dotazovaných.

Kancléřka Merkelová a ministr vnitra Seehofer za CSU se přou o to, jak zacházet s uprchlíky na hranici. Aktuální průzkum na toto nemůže dát odpověď, protože se data sbírala v úterý, tedy ještě před eskalací sporu mezi Merkelovou a ministrem vnitra.

Je možné ale říci, že 62 % dotazovaných si myslí, že uprchlíci bez dokladů vůbec nemají vstoupit do Německa.

S prací vlády je spokojeno 37 % dotazovaných, 63 % je spokojených jen velmi málo, či vůbec.

Němci jsou také dosti skeptičtí vůči dohodě mezi USA a Severní Koreou. Jen 23 % se domnívá, že dohoda bude skutečně během dvou let realizována. Velká většina, celých 84 % ovšem vítá to, že k setkání Trumpa a Kima došlo. I tak ovšem Němci vnímají Trumpovu zahraniční politiku velice negativně. 87 % dotazovaných vyjádřilo obavy, že Trumpova politika vyostří mezinárodní konflikty.

74 % si přímo myslí, že Trump ohrožuje bezpečnost a mír ve světě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.