Erdogan slibuje reformu vlády a urychlení rozhodování

Reuters. Turecký prezident Tayyip Recep Erdogan řekl, že omezí počet ministrů na 16 a urychlí rozhodovací proces nové vlády v případě, že vyhraje nedělní předčasné volby. Dojde tak k přechodu k výkonnému prezidenství.

„Když jsem byl premiérem bylo zde 37 ministerstev. Zredukovali jsme je na 26. Nyní je budeme snižovat na 16.“, sdělil Erdogan v rozhovoru pro televizi ATV ve čtvrtek. Turecký prezident také specifikoval, že ministři, kteří se věnují ekonomice, budou sníženi z 6 na 3.

Podle výzkumů veřejného mínění by výsledky voleb mohly být těsnější, než se předpokládalo. Je možné, že bude potřeba mít druhé kolo a že Erdoganova strana AKP by mohla ztratit většinu v tureckém parlamentě, který má 600 členů.

Erdogan už řekl, že by jeho strana v takovém případě hledala koaliční partnery pro novou vládu. Nedělní předčasné volby v Turecku budou volit nový parlament i prezidenta. Erdogan je náhle svolal v dubnu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.