Trump má na německou kancléřku „pifku“

Oba politici mají zcela rozdílné pohledy na migraci a Trump si neodpustí se do německé kancléřky navést, nicméně oba politiky přece jenom něco spojuje. 

Komentátor Gideon Rachman pro noviny Financial Times argumentuje, že německá kancléřka a americký prezident Trump představují velice odlišné pohledy na migraci, ale něco je přesto spojuje.

Donald Trump osvěžený summitem se Severní Koreou a rozpoutávající obchodní válku s Čínou si našel čas na to, aby zaútočil na kancléřku Angelu Merkelovou. Tweetoval, že lidé v Německu se obracejí proti svému vedení.

To, jak se americký prezident snaží oslabit Merkelovou, je pozoruhodné a hodně to o něm vypovídá, píše Rachman. Oba dva mají jasně odlišné postoje k migraci. Pád Merkelové by pro Trumpa a jeho spojence z alt-right byl důkazem, že vítací politika Merkelové z roku 2015 byla jasně odmítnuta elektorátem.

Je to důležité, protože Trumpova politika je silně protiimigrační.

Trump a jeho podporovatelé chtějí ukázat Evropu jako bláhovou, když k uprchlíkům zaujala tolerantní postoj. Trump využívá jakýchkoliv incidentů, ať už reálných, či vymyšlených, aby ukázal, že takováto politika à la Merkel je cesta k zatracení. Trump v tweetu také řekl, že to byla velká chyba pustit do Evropy miliony lidí, kteří změní její kulturu.

Steve Bannon velice intenzivně pracuje na tom vytvářet vztahy s pravicovými stranami v Evropě. Zajímá se o Ligu a Orbána nazval „pravým hrdinou“. Pro takové ideology jako je Bannon by USA a Evropa měly společně bojovat za záchranu Západu zaplaveného migrací.

Trumpův tábor cítí, že věci postupují jeho směrem. Matteo Salvini z Ligy je nyní ministrem vnitra a hned se pustil do zavírání přístavů pro lodě s uprchlíky. A sama Merkelová je pod obrovským vnitřním tlakem, když CSU požaduje přísnější migrační politiku.

I širší trendy ukazují, že část veřejnosti ráda naslouchá argumentům alt-right. 86 % Němců chce přísnější repatriace.

Trumpovi, který tedy není nijak populární, se nyní popularita zvýšila na 45 %. Ale to, co se nyní děje s odebíráním dětí, upozorňuje Rachman, bude tvrdým testem jeho popularity. Protesty se objevily i tam, kde by je člověk nečekal – u Laury Bushové a implicitně i u první dámy Melanie.

Fotka, která zachycuje rivalitní pozici obou lídrů, tj. fotka z G7, kde Trump sedí a Merkelová se nad ním sklání spolu s ostatními lídry Západu.

I když jsou rivalové, uzavírá Rachman, tak přesto jsou Trump i Merkelová v podivně podobné pozici. Oba dva provozují migrační politiku, která testuje limity veřejného mínění.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.