Washington Post: Po summitu s Kimem se Trump obrací k Putinovi

Americký prezident se chce sejít s Vladimírem Putinem, i když ho od toho zrazují jeho poradci. Mluví se o červencovém setkání v Bruselu nebo ve Vídni.

Jen pár dní po historickém summitu mezi Severní Koreou a USA se administrativa Donalda Trumpa obrací s novou aktivitou k dalšímu americkému protivníkovi – k Rusku. Americké noviny Washington Post se obšírně věnují možnosti summitu Trump-Putin.

Očekává se, že se prezident Trump sejde s Vladimírem Putinem při svém pobytu v Bruselu na každoročním summitu NATO. Potvrdily to WP zdroje z administrativy prezidenta. Sám Trump řekl, že „je možné“, že by se s Putinem sešel v létě.

Ve stejný moment organizuje velvyslanec USA John Huntsman návštěvu skupiny amerických senátorů v Moskvě, čímž dojde k prolomení pauzy po kremelském vměšování do voleb v USA v roce 2016.

Trump se o nové jednání s Moskvou snaží už delší dobu, ale čelí přitom opozici svých poradců a diplomatů. Ti zpochybňují hodnotu setkání s Putinem a obávají se toho, že setkání zastíní summit NATO v Bruselu.

Trump chce zopakovat úspěch z jednání se severokorejským Kim Čong-unem, míní specialistka na rusko-americké vztahy Angela Stentová. Nicméně jeho poradci jsou dle jejího hodnocení skeptičtí.

Od března jsou zde informace o těchto Trumpových snahách a Trump má bilaterární schůzku požadovat od listopadu minulého roku, kdy se naposledy viděl s Putinem ve Vietnamu. Konkrétně měl Trump chtít pozvat Putina do Bílého domu, což „…jsme ignorovali“, řekl nejmenovaný představitel americké vlády. Hlavní poradci v Národní bezpečnostní radě nápadu oponovali s tím, že věc nechali uležet.

První samostatné jednání Trump-Putin

Trump se s Putinem sešli při příležitosti mnohostranných summitů, ale nikdy ne v rámci samostatného jednání.  Byl by to první dvojstranný summit poté, co se vztahy mezi oběma zeměmi rapidně zhoršily.

Trumpovo trvání na schůzce má kořeny v jeho názoru, že by oba dva muži společně mohli vyřešit velké geopolitické problémy na Blízkém východě a v Evropě.

Z Putinovy kanceláře zazněla ohledně budoucí schůzky odpověď: „Nevylučujeme to“. Následně se objevily také další zprávy, že Bílý dům zvažuje možnost setkání mezi Trumpem a Putinem v Rakousku, které má dobré vztahy s oběma.

Trumpův pokrok v plánování této schůzky představuje podle deníku Washington Post výhru nad jeho poradci, kteří ho tlačili k tomu, aby zaujímal jestřábí postoje k Rusku. V daný moment se Trump stal hlasitým obhájcem summitu s Ruskem. Minulý pátek se znova nechal slyšet, že by se Rusko mělo vrátit do skupiny G7. Ze skupiny bylo Rusko vyloučenu v důsledků svých kroků na Krymu. Trump také řekl, že: „Prezident Obama přišel o Krym, protože prezident Putin nerespektoval prezidenta Obamu, naši zemi a Ukrajinu“.

Summit by mohl pomoci, ale…

Vysocí představitelé ministerstva zahraničí USA připouštějí, že summit mezi USA a Ruskem by mohl pomoci v řešení dlouhodobých problémů na Ukrajině, v Sýrii, v případě kybernetické bezpečnosti a vměšování do voleb. Jenže mnozí k tomu dodávají, že pokrok v těchto věcech není pravděpodobný, když ten se nedaří ani v maličkostech (jako je návrat ruských majetků na východním pobřeží USA).

Vnitřní napětí mezi Trumpem a jeho poradci je přitom dlouhodobé. Trump se obklopil poradci, kteří jsou vůči Rusku tvrdí, ale sám se snaží o jinou politiku vůči Rusku, což ho znevýhodňuje, řekl k tomu odborník na Rusko z Atlantic Council John Herbst.

Také Stentová souhlasí s tím, že by summit mohl být pozitivní, nicméně dodala, že by mohl znepokojit jednání NATO v červenci. Pozitivem jsou už kontakty samotné, řekla Stentová, protože je tu možnost střetu v Sýrii a komunikace je důležitá. Ohledně možností najít řešení je ale také spíše skeptická.

Současný ambasador USA v Moskvě Huntsman se snaží o to, aby mezi USA a Ruskem došlo k novému jednání.  Proto také organizuje návštěvu několika republikánských senátorů v Rusku, aby podle jeho slov „rozuměli tomu, co se děje“. Podle komentáře z ministerstva zahraničí se Huntsman snaží o více a ne méně dialogu s Moskvou. I když podobné cesty není jednoduché zorganizovat. V prosinci museli dva republikánští senátoři zrušit cestu, poté co Moskva nedala vízum jejich kolegyni Jeanne Shaheen, která patří k hlasitým kritikům Ruska. Republikánský senátor Kennedy už potvrdil zájem o cestu do Ruska. Podle svých slov chce mít „lepší vztahy s Ruskem“ a „zjistit co si Rusko myslí, jaké jsou jeho postoje (a) do jaké míry mluví pan Putin opravdu za průměrného Rusa“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60731520

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.