OPEC dosáhl dohody, mírně od července zvýší výstup

Kartel OPECu se dohodl na mírném zvýšení těžby ropy, i když čelil silnému skepticismu ze strany Íránu.

OPEC se na své páteční schůzce dohodl, že od července spolu se spojenci navýší produkci o asi 1 milion barelů za den.

Reálné navýšení ale bude menší, upozorňuje Reuters, protože mnoho zemí, které nyní produkují málo ropy, budou mít problémy navrátit se k plné kvótě, zatímco ostatní producenti nebudou smět výpadek vyplnit.

Schůzka OPEC se konala v pátek ve Vídni, její rozhodnutí mají vliv na globální ceny energií.

Největší producent skupiny Saúdská Arábie je vstřícná vůči vyšší produkci, ale Írán byl neochotný, protože americké sankce zmenšují jeho možnost exportovat. Trump kartel veřejně vyzval, aby pomohl snížit ceny.

Saúdský ropný ministr Chalíd al Falih uvedl, že komise OPEC se před schůzkou dohodla na doporučení dodat na trh dodatečných 1 mb/d.

Tento nárůst by vlastně vymazal snížení o 1,2 mb/d, které OPEC dohodl v roce 2016. Toto snížení těžby pomohlo navýšit cenu ropy o téměř 50 %. Země mimo OPEC jako Rusko souhlasily s tím, že sníží i svou vlastní produkci o 600 000 barelů za den. V sobotu bude Rusku diskutovat s OPEC, zda se bude podílet i na navýšení těžby.

Írán vyjádřil silnou skepsi, ale v pátek už byl v této otázce flexibilnější. Ropný ministr už řekl, že některé země jsou proti nárůstu, ale že on není jejich zástupce.

Uvedl také, že 70 dolarů za barel je „velmi dobrá“ cena ropy. Brent je aktuálně na 74,19 dolarů za barel.

Analytici uvádějí, že Trump sice obviňuje OPEC, ale jeho politika také pomáhá navýšení cen ropy, například tím, že omezí exporty z Íránu. Rusko může být rádo a může těžit víc.

Zástupce firmy IHS Markit Daniel Jergin, uvedl, že v rozhodnutí nejde jen o tržní analýzu nabídky a poptávky, ale že geopolitické faktory hrají důležitou roli.

Saúdská Arábie bude chtít kvůli Íránu podpořit Trumpa a jeho volání po větší produkci a nižších cenách.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.