Visegrád: Orbán chválí Kurze

Maďarský premiér si notoval s rakouským kancléřem na jednání skupiny Visegrád. Ukazuje se, že se prosazuje „rigidní“ uprchlická politika.

Rakouský list Kurier konstatuje, že návštěva rakouského kancléře na summitu skupiny V4 ukázala, jak se prosazuje rigidní uprchlická politika zemí Visegrádu. Koalice ochotných je pro tvrdou azylovou a uprchlickou politiku.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz při setkání se šéfy zemí Visegrádu získal „plnou podporu“ pro plány směřující k přísnému vyhošťování nelegálních uprchlíků, k posílení ochrany vnějších hranice i ke zřízení uprchlických táborů pro vykázané uchazeče o azyl ve třetích státech. Frontex by se měl přeměnit v hraniční policii.

Kurz uvedl, že je vidět, že se prosazuje pozice zemí Visegrádu. Zažívám, jak Německo a další země mění svou pozici v uprchlické otázce, uvedl Kurz – jasně směřováno na Merkelovou. Jeho pozice k uprchlické politice se stane podle něj „zdravým rozumem.“

Podpora není překvapivá, neboť Maďarsko, Slovensko, ČR a Polsko jasně odmítají migrační politiku EU, včetně kvót. Viktor Orbán také uvedl, že žádná ze zemí V4 se nezúčastní speciálního summitu EU k azylu, který se koná v neděli.

Kurz na summit pojede, sází podobně jako země V4 na bilaterální dohody a ne rozhovory a ne, jako Merkelová, na evropské řešení. Tyto dvě pozice stojí v EU diametrálně proti sobě, štěpení je tak hluboké, že konsensus se zdá být nemožný.

Orbán si nemohl Kurze vynachválit. Uvedl, že „…s Rakouskem jako předsednickou zemí bude EU silnější, spravedlivější a bezpečnější než doposud. Očekávání směřovaná k Rakousku jsou velmi vysoká.“

Maďarský premiér se dále radoval ze shody v téměř všech bodech, kromě jaderné energetiky a indexovaní rodinných dávek.

Na naladění setkání Visegrádu už na začátek Orbán řekl, že co se migrace týká, pak v EU nemůže být žádný kompromis.  Orbán také uvedl, že prostě „existují země, které se nechtějí mísit s migranty a EU to musí akceptovat.“ Žádné solidární přijímání uprchlíků a důsledné odsuny, to je postoj setkání. Kvóty nedávají žádný smysl, jen dělí EU, říká dále maďarský premiér.

Kurz zdůraznil, že během rakouského předsednictví chce, aby všichni táhli za jeden provaz. Neexistují různé „třídy“ zemí v EU.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66893995

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.